Nehlučný mínomet 2B25

Nehlučný mínomet 2B25
Nehlučný mínomet 2B25 . (Zdroj: http://blog.gruppa-l.com/)

Záujemcovia o ruskú a sovietsku techniku sú už zvyknutí na často nezáživné označovanie zbraňových systémov. Pravdou ale je, že za nič nehovoriacimi názvami sa niekedy nachádzajú pozoruhodné zbraňové systémy. Príkladom je nehlučný mínomet 2B25.

Mínomety sú vďaka unikátnej kombinácii jednoduchosti, nízkej hmotnosti, ľahkej obsluhe a účinnosti stále neoddeliteľnou súčasťou výzbroje moderných armád. Okrem klasických “ťažkých“ mínometov sa v poslednej dobe venuje značná pozornosť ľahším modelom, ktoré umožňujú výrazné zvýšenie palebnej sily malých pechotných jednotiek, ktoré na dnešnom bojisku zažívajú renesanciu. Tie ale zároveň pri svojich operáciách, často v hĺbke nepriateľského územia, neraz potrebujú zostať v utajení. Práve so zreteľom na ťažšie odhalenie vyvinul Centrálny vedecko-výskumný ústav Burevestnik v Nižnom Novgorode pod pracovným označením Gall mínomet 2B25.

Odstránenie nechceného hluku a záblesku pri výstrele sa dosiahlo unikátnym konštrukčným riešením hlavne a míny. Tá má dĺžku 60 cm, hmotnosť 3,3 kg (bojová časť má 1,9 kg) a kaliber 82 mm. Samotný mínomet pozostáva z hlavne, dvojnožky, opory a zameriavača. V prípade ťažkého terénu je možné použiť aj doplnkovú platňu. Hmotnosť mínometu sa pohybuje okolo 13 kg. Celá zbraň sa dá poskladať do jedného kontajnera. Druhý slúži na prenos munície.

Vo vnútri hlavne sa nachádza piest, na ktorý sa nakladá pri streľbe mína. Ten pri výstrele neumožní počas začiatočného pohybu míny únik plyny von, čím sa zabráni vzniku záblesku a uvoľneniu dymu. Hluk vznikajúci pri výstrele je zhruba rovnaký, ako pri výstrele z pušky s nasadeným tlmičom.

Obsluha zbrane je dvojčlenná a zbrań je schopná pripraviť k paľbe za pol minúty. Minimálne vzdialenosť paľby je 100 metrov a maximálny dostrel 1,2 km. Skúsená obsluha je schopná vystreliť až 15 rán za minútu.

Odkazy

  • ATM 5/2013 str. 54
  • http://blog.gruppa-l.com/russian-2b25-suppressed-mortar/
  • Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 17. 3. 2014 |