Auto Assault-12 (AA-12) - Specwar.info 

Auto Assault-12 (AA-12)

Auto Assault-12 (AA-12)
Auto Assault-12 (AA-12). (Zdroj: Action-Mfg.com.)

AA-12 je americká plnoautomatická brokovnica. Len málokto vie o existencii plnoautomatických brokovníc, a ešte menej ľudí vie o tom, že sa tieto zaujímavé zbrane dostali už aj do boja. Deje sa tak od roku 2005 v Iraku v réžii amerických mariňákov. A postupne prechádza testami ďalších zložiek amerických ozbrojených síl.

Irak je ideálnym miestom pre testovanie tejto zbrane. Medzi americkými vojakmi sa povráva, že paľba zo zbraní M-4 nebudí v povstalcoch rešpekt, no hrôzu im naháňa streľba z brokovnice. V tom prípade majú ale smolu, nakoľko brokovnice majú v americkej armáde dlhú tradíciu. Nosili ich do zákopov, do džungle, a teraz ich nosia aj do irackých miest. Po celom svete sú populárne opakovacie brokovnice, ktoré sú často používané v spojení s nesmrtiacou muníciou, a iným špeciálnym strelivom.

História brokovnice AA-12 sa datuje do roku 1972 kedy Američan Maxwell Atchisson vyvinul zbraň s názvom Archisson Assault-12 (teda AA-12). Zásobník mohol mať osem, dvadsať, či až štyridsať nábojov, a tržim paľby bol voliteľný medzi automatickým a samonabíjacím. V automatickom režime dosahovala zbraň kadenciu cca 350 rán za minútu. No zbraň mala ťažký osud, a až v roku 2004 sa vyrobila séria prvých desiatich zbraní kalibru 12x70, a o kvalite presvedčila napr. faktom, že jedna zo zbraní vystrieľala 5000 nábojov bez jedinej poruchy. Za zmienku stojí aj fakt, že zbraň je vyrobená zo špeciálnej nehrdzavejúcej oceli určenej pre letecký priemysel. Taktiež viacero súčiastok je z polymérov. Pri skúškach bola na povrchu zbrane nameraná najvyššia teplota 125 °C, a odolnosť materiálu je 190 °C, čo dáva zbrani dostatočnú rezervu.

Nevýhodou zbrane je pomerne vysoká hmotnosť. Mechanizmus zbrane ale dobre zvláda spätný ráz, ktorý je vraj porovnateľný so samopalom kalibru 9 mm Luger, a dávku dvadsiatich nábojov bez problémov vystrieľa aj necvičený strelec. Nakoľko kadencia je menšia ako napr. pri samopaloch, zbraň už nie je vybavená módom pre paľbu jednotlivými ranami, pretože skúsený strelec dokáže vycítiť stisk potrebný pre vystrelenie jediného náboja. Okrem slabého spätného rázu ku kvalitám tejto zbrane možno pridať ešte aj fakt, že zbraň nevyžaduje mazanie, a ak sa do nej dostane piesok, je schopná sama sa “vyčistiť“. Či je to ale skutočne tak nie je ešte isté, zatiaľ ide o reči výrobcov a na výsledky skúšok sa ešte len čaká.

Zbraň môže používať ľubovoľné strelivo kalibru 12x70. V Británii bol vyvinutý náboj FRAG-12 s mechanizmom stabilizácie krídelkami. Dostupné sú rôzne verzie, ako napr. HE (teda výbušné verzia), HEFA (tzv. fragmentová strela, účinná proti živej sile), či HEAP, protipancierová strela ktorá na 100 m prebije 25 mm hrubú oceľovú dosku. S týmto strelivom je dostrel zbrane až 200 m.

Ďalšou kapitolou vo využívaní tejto zbrane predstavujú bezposádkové prostriedky. Prvým je prostriedok HAMMER, čo je vlastne diaľkovo ovládaná veža H2X-40 s dvoma brokovnicami AA-12 lafetovanými hore nohami. Vežu môžu využívať vozidlá s posádkou alebo bez nej, aj bezposádkové vrtuľníky. Na svete je ešte jeden bezposádkový vrtuľník, ktorý využíva brokovnicu AA-12, a výrobca tvrdí že je jeden z dvoch najlepších na svete. Vraj jeho vyzbrojená verzia stojí menej než 100 000 dolárov. Komplet nesie názov AutoCopter Gunship.

Typ automatická brokovnica
Krajina pôvodu USA
Hmotnosť bez zásobníka 5,2 kg
Hmotnosť nabitej zbrane s 20 ranovým zásobníkom 7,3 kg
Dĺžka 991 mm
Kaliber 12x70 mm
Zásobník 8/20/40 rán
Dostrel 200 m

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 14. 1. 2010 |