Samohybný mínomet ADIM - Specwar.info 

Samohybný mínomet ADIM

samohybný mínomet ADIM
Samohybný mínomet ADIM (Zdroj: www.army.mil )

Automatický mínomet ADIM (automated Direct Indirect-Firce Mortar) predstavuje produkt amerického armádneho Výzbrojového, výskumného, vývojového a inžinierskeho strediska (Armament Research, Development and Engineering Center) určený pre potreby americkej armády.

Zbraň pozostáva z hlavne kalibru 81 mm, systému automatického nabíjania, elentromechanickou sústavou servomotorov ovládajúcich hlaveň, a vozidla HMWV (aj keď samozrejme komplet sa dá umiestniť aj na iné podvozky, do budúcna sa počíta s víťazom programu JLTV, ktorý má práve legendárne HMWV nahradiť).

Systém riadenia paľby AFCS-M (Automated Fire Cintrol System-Mortar) vychádza zo staršieho M95/96, ktorý využíva napr. pásový mínomet M1064, či M1129 používajúci podvozok Stryker. AFCS-M využíva kombinovanú INS/GPS navigáciu, a uľahčuje obsluje aj niektoré ďalšie úkony, ako napr. nabíjanie a vybíjanie zbrane, zujímanie a opúšťanie aplebnej pozície atď. V konečnom dsledu sa skracuje čas potrebný na tieto úkony a navyše je možné využiť aj tzv. bezobslužný mód. Presné informácie o výkonoch ADIM zatiaľ nie sú k dispozícii. Systém bol prvýkrat testovaný na cvičení AEWE (Army Expeditionary Warfighter Experiment), pričom o jeho zaradení do služby by sa mohlo rozhodnúť najneskôr začiatkom roku 2016.

Odkazy

  • ATM 5/2013 str. 54

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 08. 10. 2015 |