Podvodná puška ADS - Specwar.info 

Podvodná puška ADS

ads rifle
Podvodná puška ADS. (Zdroj: wikipedia.org.)

Rusko úspešne nadviazalo na sovietske úspechy v konštrukcii (nielen) pechotných zbraní, pričom v niektorých kategóriách prakticky nemá vo svete konkurenciu. Príkladom sú útočné pušky určené pre potápačov. Približne od roku 1975 mali sovietski potápači k dispozícii útočnú pušku APS (Avtomat Podvodny Specialnyj) schopnú paľby pod vodou. Reálne výkony tejto zbrane boli ale značne limitované – náboj kalibru 5,66x39 mm vystreľoval 120 mm dlhé špičky, ktorých dostrel bol (prinajlepšom) na hranici tridsiatich metrov, pričom hlavne so stúpajúcou hĺbkou prudko klesal. Najväčšou slabinou pritom boli obmedzené možnosti nasadenia na súši – dostrel bol obmezený približne na 50 metrov, pričom životnosť zbrane bola limitovaná na 180 výstrelov.

Tieto problémy v praxi vyústili do toho, že ruskí potápači si do boja museli brať dve zbrane, čo predstavovalo značnú záťaž. Preto už v koncom 80. - tych rokov sa začal rozbiehať vývoj tzv. duálnych zbraní, teda zbraní použíteľných vo vode aj na súši.

ads rifle
Varianty ADS. (Zdroj: russiadefense.net)

Ambiciózny projekt musel prekonať mnoho prekážok, pričom výskum prebiehal v rôznych konštrukčných kanceláriách. Fakt, že až v roku 2005 bola zbrojovkou KBP predstavená prvá skutočná “obojživelná“ puška, bol určite ovplyvnený aj dianím po páde ZSSR, no zaslúži si o to väčší obdiv.

Samozrejme ťažkou úlohou bol správny výber streliva vhodného do vody aj na súš. Voľba padla na kaliber 5,45x39 mm PSP. Rozmerovo je teda náboj zhodný so štandardným strelivom pre AK-74. Avšak PSP je vybavená špičkou, ktorá je je v náboji zapustená až ku stopke, čím sa podarilo dodržať štandardnú dĺžku náboja. TO zas umožnilo použiť klasické zásobníky s kapaccitou tridsať nábojov.

PSP
Náboj 5,45x39 mm PSP. (Zdroj: world.guns.ru)

Samotná zbraň konštrukčne vychádza z bull-pupu A-91M. Na tele zbrane sú dve prepínače – jedným sa volí režim paľby (jednootlivé rany/dávka), a druhým streľba na súši alebo vo vode. Zatiaľčo vo vode sa výkony novej konštrukcie nijak nevzďaľujú od APS, pri streľbe na súši je zbraň schopná údajne poskytnúť podobnú prenosť streľby ako AK-74M.

Ďalšou výhodou je možnosť osadenia zbrane 40 mm granátometom na granáty VOG-25 aj s tlmičom. Treba ale podotknúť, že zbraň má aj niekoľko nevýhod. Jej hmotnosť je 4,6 kg, čo je o 1,2 kg viac ako pri AK-74M., resp. 1,5 kg viac ako pri americkej M4.

ADS sa radí medzi množstvo zaujímavých konštrukcií z ruských dielní, no tentokrát sa už v krátkom čase očakáva zaradenia do výzbroje špeciálnych jednotiek (ak sa tak už nestalo). Keďže nie je určená pre “rádové“ jednotky budeme ju zrejme výdavať je zriedka (ak vôbec), a dostupné údaje budú pribúdať len pomaly, no každopádne sa ruská armáda môže tešiť na zuajímavý prírastok.

Zdroje: http://www.armadninoviny.cz/ads-nova-utocna-puska-pro-ruske-potapece.html