Brokovnice a boj v meste - Specwar.info 

Brokovnice a boj v meste

shotgun
Vojak vyzbrojený brokovnicou počas boja v mestskom prostredí. (Zdroj: www.warisboring.com)

Dnes si je možné už len ťažko predstaviť výzbroj modernej armády zasahujúcej v meste bez brokovníc. Myšlienka vyrobiť zbraň, ktorá by bola schopná vystreliť viacero projektilov naraz je prakticky rovnako stará ako palné zbrane samotné, no k všeobecnému rozšíreniu brokovníc viedla dlhá cesta. Obzvlášť v dobe, keď sa jednotky pohybovali na bojisku v zovretých formáciách mohla mať paľba z podobných zbraní mimoriadne silný efekt.

shotgun, Benelli
Brokovnice Benelli (Zdroj: www.mesatactical.com)

Brokovnice ako ich poznáme dnes si svoje renomé začali budovať počas osídlovania Ameriky, kde ich strážcovia poriadku používali na vydobenie si rešpektu. Samozrejme nemohli chýbať ani v časoch, keď v Spojených štátoch podsvetie s políciou zvádzalo ostré strety, ktoré sa nezaobišli bez brokovníc a legendárnych samopalov Thompson 45. Dnes už brokovnice predstavujú štandardnú výzbroj policajných jednotiek prakticky všade na svete.

Medzi vojakmi sa brokovnice, tak ako mnoho iných zbraní, dočkali širšieho zavedenia do výzbroje počas americkej občianskej vojny, pričom americkí vojaci ich často používali doplnené bajonetmi aj počas 1. svetovej vojny (najčastejšie používanou sa stala tzv. zákopová brokovnica Winchester 1897). Brokovnice nechýbali ani v Kórei, Vietname, Majalzii atď., pričom okrem amerických vojakov si ju postupne obľúbili aj britskí a francúzski kolegovia.

V časoch vojny proti terorizmu si vojaci aj policajti bežne nosia brokovnice do bojových akcií. Ešte pred 11. septebrom si získali veľkú obľubu u britských vojakov z SAS hliadkujúcich v Severnom Írsku. Nezriedka je nosená ako záložná zbraň na jednoduchom popruhu na chrbte vojaka, aby bola v prípade potreby ľahko dostupná.

Známe sa stali techniky otvárania dverí za použitia brokovníc. V prípade zásahu, ktorého súčasťou je násilné otváranie dverí, je brokovnicou vyzbrojený muž poverený vystrelovaním pántov, resp. zámkov (pripomienka: brokovnice sú relatívne skladné, takže ak sa zásahová jednotka chce na ne spoľahnúť pri otváraní dverí, je dobré mať so sebou jednu rezervnú nabitú zbraň, či už kvôli technickej závade, či neplánovanému zvýšeniu počtu dverí, s ktorými si treba poradiť). Pre potreby vyrážania dverí bola vyvinutá aj špeciálna munícia VNS.

No možnosti využitia brokovnice ďaleko presahujú obyčajný šperhák. Dá sa použiť na krytie postupujúcej jednotky cez chodby, schodiská, sklady, či iné otvorené priestory. Zastavovacia schopnosť brokovnice je enormná, takže akýkoľvek protivník (aj keď vybavený nepriestrelnou vestou) je po zásahu na chvíľu vyradený z boja. Brokovnica je taktiež vítaným spoločníkov v prípade, že sa na zasahujúcu jednotku vyrúti zúrivý pes...

No s brokovnicou sa ľahko môžeme stretnúť aj na druhej strane barikád. Výcvik streľby z brokovnice je jednoduchý. Aj keď sa strelec musí vysporiadať s pomerne silným spätným rázom, môže spôsobiť zasahujúcej jednotke značné problémy. Treba si uvedomiť, že pri postupe málopočetných jednotiek môže aj zranenie jedného či dvoch jej členov kvôli poskytnutiu prvej pomoci výrazne obmedziť počet zasahujúcich členov jednotky, či dokonca postup úplne zastaviť.

Jednoduchá a spoľahlivá konštrukcia týchto zbraní znesie aj horšie zachádzanie, pričom ich používateľ môže do vzdialenosti zhruba päťdesiat metrov značne zmeniť pomer síl. Pokiaľ ide o dosah a ranivý efekt streľby z brokovnice, rozhodujúcim faktorom je použitá munícia. Aj keď štandardne sa používa munícia kalibru 12, k dispozícii je vo veľkom množstve verzií.

Problematika munície ďaleko presahuje rozsah tohto článku, no pre potreby ozbrojených zložiek sa považuje za zlatý štandard použitie brokov s hrúkou 6 – 9 mm, ktoré majú dostatočný efekt v rozsahu 10 – 30 metrov. Okrem hromadných striel sú k dispozícii aj jednotné strely. Tie majú sice dlhší dostrel, no presnosť zbrane často bráni efketívnej streľbe, a strelec samozrejme stráca výhodu rozptylu streliva. Spomedzi špeciálnej munície môžeme spomenúť gumové broky, slzotvorné či akustické projektily, či špeciálny náboj nazývaný X – Rep. Ide v pdostate o bezdrôtový paralyzér s dosahom dvacat metrov, ktorý po zásahu cieľov osobu vyradí na približne dvadsať sekúnd.

Spomenúť musíme aj isté nevýhody brokovníc. Ako už bolo spomenuté, streľba z nich je sprevádzaná silným spätým rázom. Taktiež pri hromadných strelách s menšími brokmi treba počítať s menšou schopnosťou projektilov prenikať rôznymi krytmi. Zabudnúť nemožno ani na pomerne malé množstvo munície v zásobníku a pomalé prebíjanie (aj keď dnes už sú na trhu aj brokovnie s krabicovými zásobníkmi). Taktiež rozptyl a krátky dosah munície je niekedy nevýhodou. Ako kompenzácia sa v niektorých prípadoch používa tzv. zahrdlenie, ktoré usmerní hromadnú strelu do menšieho “okna“.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 14. 09. 2014 |