Carl-Gustav M4 - Specwar.info 
Carl-Gustav M4
Carl-Gustav M4 (Zdroj: wwww.janes.com.)

Bezzákluzová zbraň Carl-Gustav je dlhé roky ikonou, ktorá si našla cestu do výzbroje mnohých armád sveta, vrátane tej českej. Švédska zbrojovka Saab si uvedomuje, že osvedčená konštrukcia ešte stále nie je za zenitom a vyvíja stále nové varianty. Tou najnovšou je Carl-Gustav M4, ktorá ponúka menšiu hmotnosť aj rozmery, ako aj zlepšenú ergometriu. Okrem toho disponuje inteligentným zameriavaním, počítadlom výstrelov, má kratší reakčný čas a je flexibilnejšia ako jej predchodkyne.

Zatiaľčo variant M3 váži 10 kg a jeho dĺžka je 1065 mm, M4 váži len 6,5 kg a na dĺžku má o niečo menej ako jeden meter. Na hmotnostnej úspore sa najviac podiela nová titánová hlaveň, telo z kompozitných materiálov a nový záver s tryskou.

Výhodou je aj možnosť voľby zameriavača – k dispozícii je jednoduchý oceľový, kolimátor, alebo optický zameriavač. Z modernejších digitálnych zameriavačom môžeme spomenúť Aimpoint FSC12, ktorý využíva laserový diaľkomer, balistický počítač, noktovizor a priehľadný displej.

Spomenúť môžeme aj široké spektrum dostupnej munície. HEAT 551 prerazí 400 mm homogénneho valcovaného panciera na 700 m. HEAT 651 má dosah až 1 000 m, ale o niečo nižšiu prieraznosť. HEAT 751 si vie poradiť s reaktívnym panierovaním a potom ešte preraziť 500 mm panciera, no dolet je limitvaný na 500 m. Viacúčelová munícia HEDP 502 je určená na ničenie ľahkých vozidiel a mäkkých cieľov. Granát MT 756 s raketovým motorom je určený proti cieľom vo vnútri budov. Proti živej sile a äkkým cieľom je určený trieštivo-trhavý HE 441 s dostrelom 1 300 m. K dispozícii je aj zadýmovací či osvetľujúci projektil. Samozrejmosťou je aj dostupnosť cvičnej munície.

Zdroje: http://www.armadninoviny.cz/nova-pancerovka-carl-gustav-m4.html?hledat=carl+gustav

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený 06. 01. 2015