Protilodná balistická strela Chalij Fars - Specwar.info 

Protilodná balistická strela Chalij Fars

chalij fars
Protilodná balistická strela Chalij Fars. (Zdroj: wikipedia.org.)

Chalij Fars (v preklade “Perzský záliv“) je iránska jednostupňová balistická protilodná strela poháňaná tuhými pohonnými hmotami. Jej odhadovaný dosah je 300 km a konštrukčne vychádza zo staršej balistickej strely taktiež iránskej výroby Fateh-110. Bojová hlavica nesie 650 kg výbušnín, pričom podľa zverejnených informácií systém koncového navádzania sťažuje zachytenie strely protiraketovými prostriedkami obrancu.

K verejnému predstaveniu novej zbrane došlo vo februári 2011 za účasti veliteľa iránskych Revolučných gárd generála Mohammada Ali Džafari, ktorý oznámil zahájanie masovej výroby. Iránska tlačová agentúra Fars zakrátko zverejnila zábery, na ktorých údajne Chalij Fars úspešne zasahuje námorný cieľ. Strela bola prvýkrát testovaná v roku 2008 počas cvičenia Veľký prorok 3. Reálne výkony nových iránskych zbraní bývajú často spochybňované západnými analytikmi, no tentokrát aj izraelský expert Uzi Rubin uznal, že ak by sa výkony novej rakety potvrdili zásadným spôsobom by ovplyvnila rovnováhu síl v oblasti.

K dvom ďalším zverejneným testom došlo v júli 2011 a v júli 2012, pričom z poslednej spomenutej skúšky boli zverejnené zábery z kamerového systému nachádzajúceho sa na palube rakety. Dĺžka rakety je 8,86 m, priemer 61 cm, maximálna dosahovaná rýchlosť M 3 a kruhová odchýlka pri dopade 8,5 m.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 08. 04. 2015 |