Čínska strela CM-400AKG - Specwar.info 

Čínska strela CM-400AKG

strela CM-400AKG
Čínska strela CM-400AKG. (Zdroj: www.baomoi.com.)

Už dlhé roky sa hovorí o tom, že Čína vyvíja a zavádza do svojej výzbroje balistickú raketu DF-21D určenú na ničenie veľkých hladinových cieľov, ako sú napr. americké lietadlové lode. O niečo menšej pozornosti sa dočkal projekt strely CM-400AKG, aj keď nie je o nič menej zaujímavý. Podľa dostupných informácií ide taktiež o “zabijaka lietadlových lodí“. Čo je ale zaujímavejšie, Čína už pristúpila k exportu týchto rakiet, konkrétne svojmu najbližšiemu spojencovi – Pakistanu. Tým by Pakistan mohol dosiahnuť na mori asymetrickú paritu so svojim dlhoročným rivalom – Indiou.

Prvé inforomácie sa objavili v roku 2011 na výstave v Dubai, kde pri čínsko – pakistanskom stroje bola po krátky čas vystavená aj nová raketa. Predpokladalo sa, že pôjde o novú strelu s plochou dráhou letu. Avšak rok neskôr bola opäť vystavená, tentokrát na výstave v Číne, pričom boli zverejnené prvé technikcé informácie, no tie boli len veľmi všeobecné. Až v roku 2013, a opäť v Dubai, vystavila čínska firma CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) strelu bol menom CM-400AKG, prezývanú “Wrecker“. Ukázalo sa, že nejde o strelu s plochou dráhou letu, ale o zástupcu o niečo menej známej skupiny tzv. aerobalistických striel, teda striel odpalovaných z lietadla, ktoré sa ale k svojmu cieľu blížia po balistickej krivke. Dá sa predpokladať, že Čínu k tejto konštrukcii inšpirovali sovietske/ruské strely CH-15 a Ch-22.

Už od roku 2012 sa špekuluje, že nová raketa je vzdialeným príbuzným rakety zem – zem SY-400, čomu by nasvedčovalo aj číselné označenie (zároveň môže ale vychádzať aj z priemeru tela strely, ktorý je 400 mm). Ďalšou možnosťou je, že ide o derivát protilodných striel YJ-12. Tá na prvý pohľad vypadá ako klasická strela s plochou dráhou letu, no okrem letu tesne nad hladinou pred zásahom cieľa vyletí až do výšky 40 km, a odtiaľ smeruje k cieľu (rovnako ako Ch-15 a Ch-22). Nová raketa je k dispozícii minimálne v dvoch prevedeniach líšiacich sa najmä v tvare riadiacich plôch. Predpokladá sa, že jeden model je určený proti lodiam, zatiaľčo druhý skôr proti stacionárnym pozemným cieľom.

Podľa informácií od spoločnosti ASIC je raketa skonštruovaná tak, aby bola vypúšťaná z lietadla letiaceho vo výške 8 000 – 12 000 m rýchlosťou 750 – 800 km/h. Po odpálení vystúpa do výšky 40 000 metrov, vykoná obrat a smeruje na svoj cieľ. Ten je zameraný kombináciou inerciálneho navigačného systému a satelitného navádzania (pravdepodobne nebude použitý americký GPS, ale čínsky Beidou). Konečná fáza navádzania môže byť realizovaná troma spôsobmi – čisto cez inerciálny/satelitný systém (presnosť okolo 50 m, čo by vyžadovalo pri útoku na loď použitie plošne pôsobiacej munície ako je kontajnerová, termobarická, s elektromagnetickým účinkom, jadrová...), televíznym/infračerveným navádzaním (presnosť 5 m) a pasívnym radarovým snímačom pracujúcim v pásmach L, S a X (presnosť 5 – 10 m). CASIC pracuje aj na ďalšej variante, pravdepodobne vybavenej aktívnym radarom. Dolet rakety je 240 km, aj keď toto číslo platí zrejme len pre exportný model. Konštrukčný dolet rakety sa odhaduje na 400 km.

Raketa nesie trieštivo – trhavú hlavicu s hmotnosť 150 kg, resp. prieraznú o hmotnosti 200 kg. Druhá menovaná je očividne určená na ničenie trupov plavidiel, čomu pomôže aj vsoká dopadová rýchlosť. Celková hmotnosť strely je 910 kg, dĺžka 5,165 m. Strela je opisovaná ako hypersonická a podľa pakistanských odhadov dosahuje rýchlosť M=3,5 – 4.

Treba ešte dodať, že podľa niektorých zdrojov Čína pre svoje protilodné balistické strely údajne vyvinula novú hlavicu označovanú ako Driller, teda Vrták. Tá je údajne schopná preniknúť celou loďou a preraziť jej trup. Taktiež pakistanskí dôstojníci sa netaja tým, že nová raketa je určená na ničenie veľkých hladinových plavidiel. Nosičom majú byť lietadlá JF-17 (Čína údajne používa ako nosič lietadlá JH-7A s tým, že v budúcnosti by ju mohli nasadiť ako výzbroj J-11/-15/-16).

Reference

    ATM 4/2014 str. 46-47

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 12. 12. 2014 |