FIM-92 Stinge - Specwar.info 

FIM-92 Stinger

FIM-92 Stinger
Zařízení na odpalování střel FIM-92 Stinger země-vzduch. (Zdroj: PointOfExistence.com.)

Rakety Stinger sú americké ľahké rakety zem-vzduch s infračerveným navádzaním, ktoré môže obsluhovať aj jedna osoba (oficiálne tvoria obsluhu dve osoby). Do služby bola zaradená v roku 1981, okrem USA ju používa ďalších 29 krajín a bližšie neurčené množstvo rôznych organizácií. Doposiaľ majú Stingery na svedomí prinajmenšom 270 zostrelov. Vyrobených bolo okolo 70 000 kusov.

Raketa môže útočiť na ciele až do vzdialenosti 4 800 m vo výškach medzi 180 a 3 800 m. Existuje aj niekoľko variant odpaľovaných z vozidiel (M-1097 Avenger, M6 Linebacker), ako verzia pre vrtuľníky a bezpilotné lietadlá. Taktiež predstavuje doplnkovú výzbroj PVO na palubách amerických vojnových lodí. Strela je najprv vymrštená do dostatočnej vzdialenosti od strelca a až potom sa zapne raketový motor na tuhé palivo. Strela využíva UV a IČ spektrum, vďaka čomu oproti starším modelom využívajúcim výhradne IČ navádzanie (Redeye a i.) lepšie odoláva rôznym protiopatreniam.

Výroba verzie FIM-92A začala v roku 1978 a v roku 1983 pribudla verzia B, resp. v 1987 verzia C. Tá bola už vopred prispôsobená pre plánované budúce modernizácie, čo vyústilo vo verziu D a neskôr G. Verzia FIM-92E Block I bola vyvinutá v roku 1995. Vďaka vylepšenému softwaru strela mohla zamerať aj pomalšie a nižšie letiace ciele. V roku 2001 pribudla verzia F s dosahom 7 600 m.

Prvé bojové nasadenie sa konalo v časoch Falklandskej vojny, kde mali britské jednotky SAS k dispozícii šesť kusov, no obsluha mala slabý výcvik. Navyše jediný dostatočne vycvičený člen SAS zomrel pri leteckej nehode. Avšak i tak sa SAS podarilo zostreliť jedno argentínske lietadlo Pucará a vrtuľník Puma.

Najznámejším prípadom nasadenia rakiet Stinger bola vojna v Afganistane, kde Američania dodali povstalcom okolo 500 (podľa iných zdrojov 1 500 – 2 000) rakiet v rámci operácie Cyclone. Neskôr sa pokúsili vykúpiť rakety späť a za 55 miliónov dolárov sa im vrátilo okolo 300 rakiet (ak je tento údaj správny, zrejme bolo skutočne dodaných viac než 500 striel, keďže väčšina z 270 zostrelov sa odohrala v Afganistane a je nutné počítať s veľkým počtom výstrelov bez zásahu cieľa kvôli nízkej kvalite obsluhy). No i tak sa niekoľko rakiet dostalo do Iránu, Severnej Kórei a k ďalším kupcom. Menej známym prípadom je zásobovanie angolského hnutia UNITA, avšak výsledky neboli také dobré ako v Afganistane. Pakistan použil tieto rakety v bojoch s Indiu a medzi ich obete sa zaradili Mi-8, MiG-21, ako aj prieskumné lietadlo Canberra. V roku 2009 sa Hamas pokúsil raketou zasiahnuť izraelský Apache, no neúspešne - raketa zasiahla guľometné postavenie Hamasu. Ten následne upustil od používania týchto rakiet.

USMC, FIM-92 Stinger
Americká námořní pěchota (USMC) používající FIM-92 Stinger. (Zdroj: DefenseIndustryDaily.com.)

Špecifikácie

typ ľahká strela zem-vzduch
pôvod USA
hmotnosť 15,2 kg
dĺžka 1,52 m
priemer 70 mm
hmotnosť hlavice 3 kg
efektívny dostrel 4 800 m

Video: FIM-92 Stinger MANPADS

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 16. 4. 2010 |