Grand Power K100 - Specwar.info 

Pištoľ Grand Power K100

Grandpower K100 Silver
Grandpower K100 Silver. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Pištoľ K100 je produktom firmy Grandpower s r. o. sídliacej v Banskej Bystrici. Konštruktér Jaroslav Karucina na nej začal pracovať v roku 1994. Patent bol potvrdený roku 1996, v roku 1998 bol skonštruovaný prvý prototyp K-1 a v roku 2002 bola založená firma GrandPower.

K100 je poloautomatická zbraň so stranovo nastaviteľnými mieridlami a plastovými hmatníkmi manuálnej poistky. K100 dosahuje vysokú úroveň presnosti, životnosti a spoľahlivosti. Tieto vlastnosti sú výsledkom unikátnej konštrukcie odomykania záveru pomocou rotácie hlavne o 42° po priečne uloženom čape. Hlaveň počas odomykania pri streľbe nemá žiadnu vertikálnu výchylku, iba rotuje okolo svojej osi, čo má vplyv na hladký chod a presnosť zbrane. Povrch kovových súčiastok je nitridovaný metódou Tenifer-QPQ a hrubostenná hlaveň dĺžky 108 mm má s ohľadom na kvalitu použitého materiálu a jej hrúbku garantovanú životnosť 50 000 rán. Zbraň je plne obojstranne ovládateľná má v súčastnosti najkratší reset spúšte na trhu. Po dorazení zásobníka počas výmeny dochádza k automatickému vypusteniu záveru zo streleckej pohotovosti.

Štandardné modely dosahujú dĺžku 202,5 mm, model semiocompact 187,5 mm. Výška zbrane bez zásobníka je 133,5 mm. Hrany sú po dĺžke záveru skosené šikmo. Max. šírka rámu je 40 mm, pričom rukoväť je široká 30,49 mm. Vďaka týmto rozmerom môžu zbraň pohodlne používať aj strelci s malou rukou. Do zásobníka sa zmestí 15, resp. 17 nábojov. Pri ráme Mark6 došlo k ďalšiemu vylepšeniu ergonómie rukoväte a taktiež bolo vylepšené jej zdrsnenie.

Zbraň je vhodná pre ľavákov aj pravákov. Zdrsnenie rukoväti umožňuje pevné uchopenie aj s mokrými rukami. Hlboké drážkovanie na závere zvyšuje istotu jeho úchopu pri naťahovaní aj so špinavými rukami. Plastová pätka zásobníka pomáha pri uchopení.

Dĺžka zámernej je u pištole K100 156 mm, čo jej dáva s ohľadom na princíp uzamknutia záveru a použité mieridlá dobré predpoklady na vysokú presnosť. V kombinácii s voliteľným mikrometricky staviteľným cieľnikom a svetlovodnou muškou je zbraň vhodná na presnú streľbu.

S pištoľou K100 sú štandartne dodávané mieridlá vlastnej konštrukcie pozostávajúce zo zaobleného kovového cieľniku a plastovej mušky. Muška je pevná a cieľnik je v rybinovej drážke stranovo nastaviteľný, fixovaný červíkom. Pre lepšie mierenie za zhoršených svetelných podmienok majú trojbodové zvýraznenie bielou farbou. Mieridlá sú vďaka nízkej siluete a zaobleným hranám vhodné aj na skryté nosenie.

Zbraň má pri väčšine modelov integrovanú vonkajšiu manuálnu poistku. Pri modeloch QA, DAO a QPC9 ktoré nemajú manuálnu poistku je zvýšený odpor spúšťacieho mechanizmu. Kladivo možno umiestniť do bezpečnej polohy na bezpečnostný ozub. Plávajúci úderník je blokovaný pádovou poistkou. Vďaka tomu ani pri páde z veľkej výšky nemôže dôjsť k nechcenému výstrelu. Hrubostenná hlaveň z chróm-vanádovej ocele s povrchovou tvrdosťou 53 HRc zasa zaručuje bezpečnosť aj pri zlyhaní streliva a opätovnom výstrele do upchanej hlavne.

Výborným dôkazom odolnosti a spoľahlivosti K100 je kus s výrobným číslom B000776 určený na dlhodobé skúšky. Uňho ani po 112 470 ranách nedošlo k zmene geometrie vývrtu, teda nedošlo k zmene rozptylu. Táto zbraň bola ponechaná v znečistenom stave, prechádzala len pravidelným mazaním. Ale ani vnútorné znečistenie na jej spoľahlivosť nemalo vplyv. Počas streľby bola len dva razy menená vratná pružina, a bolo zaznamenaných cca. 50 prípadov nevyhodenia nábojnice, čo bolo ale pravdepodobne spôsobené nevhodnou muníciou.

Modely

Technické informácie o modely K100 platia aj pre ostatné, zmeny sú uvedené pri jednotlivých modeloch.

K100

Grandpower K100

Štandardná SA/DA služobná zbraň s pádovou poistkou, stranovo nastaviteľnými mieridlami a plastovými hmatníkmi manuálnej poistky.

  • Kaliber: 9 mm
  • Zásobník: 15
  • Dĺžka: 202,5 mm
  • Výška bez zásobníka: 133,5 mm
  • Šírka: 40 mm
  • Dĺžka hlavne: 108 mm
  • Hmotnosť bez zásobníka: 740 g

K100 DAO

Grandpower K100 DAO

K100 DAO (Double Action Only) je svojou bezpečnosťou určený na každodenné nosenie pre obranné účely. Absentuje manuálna poistka, je nahradená vysokým odporom spúšte.

K100 QA

Grandpower K100 QA

Model K100 QA (Quick Action) využíva predpätie bicieho kohúta, ktorý sa pri svojej činnosti vracia do východiskovej polohy obdobne, ako pri DAO režime. Dĺžka kroku kohúta je však na rozdiel od DAO skrátená pri zachovanom odpore v rozmedzí 29-34N. Absencia manuálnej poistky zvyšujúca kompaktnosť je kompenzovaná charakterom spúšťacieho systému.

K100 Target

Grandpower K100 Target

K100 SA/DA model Target má mikrometrický stranovo aj výškovo nastaviteľný cieľnik, mušku s optickým vláknom, upravenú spúšť s krátkym chodom a nízkym odporom a tlačidlo zásobníku s rozšírenou dotykovou plochou. Je určený na športovú streľbu a disciplíny praktickej streľby (IPSC, IDPA). V štandardnej kombinácii je osadená plastovými hmatníkmi manuálnej poistky a SA/DA režimom.

K100 Silver

Grandpower K100 Silver

Model K100 Silver sa líši od ostatných modelov iba niklovaným záverom. Zbraň je teda možné dodať podľa požiadavky zákazníka ako model P1, Mark6, Target, DAO, QA, GPC9, Whisper, 102R, 105R a v ľubovoľnej kombinácii všetkých prezentovaných doplnkov.

GPC9

GPC9

Model K100 GPC9 s DAO režimom je zákazkový ekonomický model určený na export. Zbraň nemá manuálnu a pádovú poistku. Je osadená plastovými mieridlami s bielou linkou typu Novak a plastovým tlačidlom vypúšťania zásobníku. Palečník kohúta je zaoblený.

K100 Dynamic (Mark6)

Grandpower K100 Dyanmic

Športový špeciál. Model Dynamic so SA/DA režimom môže byť postavený na K100 i Mk6 ráme v závislosti od požiadavky zákazníka. Kombináciou doplnkov je špeciál určený hlavne pre divíziu Production disciplín strieľaných podľa pravidiel IPSC. Mieridlá pozostávajú v základe zo športového mikrometricky nastaviteľného kovového cieľnika a športovej svetlovodnej mušky. Rám je osadený zväčšeným vypúšťačom zásobníku. Spúšťový mechanizmus je ladený. Súčasťou každého balenia sú 2 zásobníky na 17 nábojov.

K100 Whisper

Grandpower K100 Whisper

Model Whisper so SA/DA režimom má predĺženú hlaveň so závitom pre tlmič hluku výstrelu, ktorý je v rámci platnej legislatívy ponúkaný ku zbrani ako voliteľné príslušenstvo. V štandartnej kombinácii je zbraň osadená športovými mieridlami (mikrometricky nastaviteľným cieľnik a muška so svetlovodným vláknom). Zbraň sa vyrába aj ako model Target, DAO, QA, GPC9, Silver, 102R, 105R. Whisper je dodávaný len pre ozbrojené zložky, alebo na základe povolenia príslušného ministerstva.

K102 R

Grandpower K102 R

Model K102 R so SA/DA režimom je charakteristický možnosťou prepnutia do DOUBLE TAP režimu streľby. Manuálna poistka má tri polohy. V horizontálnej polohe je zbraň zaistená, v polohe nahor odistená v semi režime a v polohe nadol je zbraň na režime dávkou 2 rán. Mieridlá pozostávajú v základe zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.

K105 R

Grandpower K105 R

Model K105 R so SA/DA režimom je charakteristický možnosťou prepnutia do FULL AUTO režimu streľby. Svojou vlastnosťou teda spadá medzi subkompaktné samopaly bez ramennej opierky. Manuálna poistka má tri polohy. V horizontálnej polohe je zbraň zaistená, v polohe nahor odistená v semi režime a v polohe nadol je zbraň v režime streľby plnou dávkou. Mieridlá pozostávajú v základe zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.

K100 Mark6

Grandpower K100 Mark6

Model Mk6 so SA/DA režimom postavený na novom ráme je výsledkom zapracovania najprísnejších požiadaviek kladených na univerzálnu zbraň vhodnú svojou ergonómiou, ako pre strelcov praktických disciplín, tak i pre špeciálne jednotky silových zložiek. Po konzultácii so športovými strelcami došlo ku zmene zdrsnenia v záujme ešte väčšej efektivity a k vytvoreniu nového nábehu do zásobníkovej šachty. Rám má nový kolmý lúčik a možnosť voľby medzi vypúšťaním zásobníku pomocou tlačidla alebo páčky. Pre ozbrojené zložky je predná časť rámu osadená univerzálnou taktickou lištou MIL STD 1913 Picantinny rail. Manuálna poistka má nové plastové hmatníky s výstupkom. Mieridlá pozostávajú v základe zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.

P1

P1

Model P1 je semiokompaktný SA/DA model postavený na novom ráme Mk6 s univerzálnou taktickou lištou. Podľa požiadavky zákazníka môže byť osadený aj starším štandardným rámom. Záver a hlaveň P1 sú kratšie, čím dáva zbrani oproti štandardnej veľkosti väčšiu kompaktnosť pri zachovaní palebnej kapacity a pohodlného držania. To ocenia hlavne jej užívatelia v rámci skrytého nosenia na osobnú ochranu. Presnosť a nástrel zostávajú u P1 navzdory zmene dĺžky hlavne na úrovni štandardných modelov. Manuálna poistka má nové plastové hmatníky s výstupkom. Mieridlá pozostávajú zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.

Aj keď, bohužiaľ, sa na Slovensku pištoli K100 nevenuje zďaleka toľká pozornosť, koľkú by si zbraň zaslúžila, vo svete si už svoje miesto našla. Písmeno “K“ v názve značí iniciál priezviska konštruktéra Kuracinu. Číslo 100 sa údajne vzťahuje na jeho hmotnosť v čase keď na pištoli pracoval. Avšak najmä vďaka úspechu v Amerike sa niekedy označenie vykladá ako “kilo 100“, teda 100 000. Ako už bolo spomenuté, na svete sú exempláre ktoré vystriedali viac než 100 000 nábojov, a aj export do zahraničia vysoko prevyšuje počet 100 000 (pričom veľká časť exportu smeruje do USA). Pištoľ K100 teda môžeme kľudne radiť medzi zbrane spĺňajúce svetové nároky, čo je pre slovenský zbrojársky priemysel jednoznačný úspech.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 20. 8. 2008 | Obrázky pocházejí z Wikipedia.org.