Guľomet vz. 26 - Specwar.info 

Guľomet vz. 26

Kulomet vz. 26
Českoslovenští vojáci s kulometem vz. 26 během předválečných manévrů, 30. léta. (Zdroj: Public Domain.)

Ľahký guľomet vz.26 je dielom konštruktéra Václava Holeka. Je to vzduchom chladený guľomet vyvinutý v roku 1924 v Zbrojovke Brno pod označením Praga vz.24. Sériová výroba započala v roku 1926. Primárne bola zbraň určená ako výzbroj pre posádky pevnení (na hraniciach s Nemeckom bol v tej dobe vybudovaný mimoriadne komplexný systém obranných stavieb. Po zabraní Sudet už ale veľká časť bola pod kontrolou Nemecka, takže vojenská hodnota bola značne obmedzená). Kvalita zbrane zaujala aj nemeckú armádu, pre ktorú sa guľomet vyrábal pod označením Mg 26 (t).

Zbran fungovala na základe princípu odberu prachových plynov z hlavne. Hlaveň zbrane sa dala ľahko vymeniť, a na jej konci bol tlmič výšľahu plameňa. Hlaveň sa menila po zhruba 200 ranáchnepretržitej paľby , pričom celková životnosť hlavne bola okolo 15 000 rán.

Evolúciou guľometu vz.26 vznikli modely vz.27 a vz.30, a vrcholom bol juhoslávsky vz.30J. o zbraň prejavili záujem aj Briti, pre ktorých bola zbraň prerobená na kaliber .303. Tam sa stal známy ako Bren.

Ako už bolo spomenuté, zbraň bola prioritne vyvinutá pre potreby opevnení. V nich bola namontovaná na univerzálnej lafete, a ak nebola k dispozícii použil sa jednoduchý úchyt. Výhodou guľometu bola jednoduchá manipulácia, vďaka ktorej sa dala rýchlo meniť palebná pozícia.

Dohromady bolo vyrobených okolo 145 000 kusov. Používala ju predvojnová aj povojnová čs. armáda, nemecká armáda (vrátane jednotiek SS), ale aj mnohé ďalšie krajiny od Juhoslávie či Turecka až po Bolíviu a Ekvádor. Bez pochýb vydarená konštrukcia potvrdila vysoký štandard vtedajšieho zbrojárskeho priemyslu v bývalom Československu.

Špecifikácia

pôvod: Československo
Typ: ľahký guľomet
Kaliber: 7,92x57 mm
Celková dĺžka: 1 165 mm
Dĺžka hlavne: 602 mm
Hmotnosť: 8,84 kg
Dostrel: 3 200 m
Zásobník: 20 rán

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 4. 2. 2010 |