Granátomet Hydra - Specwar.info 

Granátomet Hydra

hydra AGL
Granátomet Hydra (Zdroj: www.w54.biz.)

Nemecké zbrojovky sú tradičným dodávateľom kvalitnej pechtnej výzbroje. Nechýbajú ani na poli granátometov. Medzi nimi sa síce bežne nevyskytujú zásadnejšie rozdiely, no nie je určite prekvapením, že práve nemecký zbrojári našli nové konštrukčné riešenie, ktoré zhmotňuje granátomet Hydra kalibru 40 mm.

Hydra je určená pre novú muníciu kalibru 40 mm. Štandardne sa vo svete používajú granáty kalibru 40x46 mm s nízkou počiatočnou rýchlosťou (LV – Low Velocity), a kalibru 40x53 mm s vysokou počiatočnou rýchlosťou (HV – High Velocity). Druhý menovaný typ má počiatočnú rýchlosť okolo 340 mm/s, pričom určený je hlavne pre ťažšie platformy lafetované na vozidlách a pod. Munícia LV má počiatočnú rýchlosť okolo 78 m/s a určená je hlavne pre ľahké pechotné zbrane. Nevýhodou je samozrejme dolet, ktorý je obmedzený na cca 400 m.

Nemecká firma Rheinmetall došla s muníciou kalibru 40x46 mm novej kategórie MV (medium Velocity). Dĺžka náboja je rovnaká ako pri LV, ale jej počiatčná rýchlosť je okolo 100 m/s, čo umožňuje predĺžiť účinný dostrel na asi 700 metrov. Výhodou je aj menšie zakrivenie trajektórie, ktoré zlepšuje presnosť streľby, ako aj väčšia náplň, zvyšujúca účinok v cieli.

Hydra patrí do pomerne mladej rodiny automatických granátometov, pričom bude schopná strieľať aj trojranovými dávkami. Na tlmenie sptätného nárazu je zbraň vybavená hydraulickým tlmičom. Samozrejme v prípade potreby môže byť použítá aj štandardná munícia LV. Do zásobníka sa zmestí osem granátov. Hydra je porovnateľná s americkým XM25, ten ale strieľa granáty kalibru 25 mm. Navyše nemecký výroba už pracuje na granátoch s programovateľným zapalovačom, čo by umožnilo výbuch nad cieľom.

Pre zlepšenie presnosti streľby by mal slúžiť zameriavač FelVis, ktorý je vybavený aj infračerveným laserovým zameriavačom pre streľbu v noci. Okrem vzdialenosti zohľadňuje aj teplotu, tlak vzduchu, typ munície a iné parametre ovplyvňujúce dráhu letu strely. V konečnom dôsledku by sa teda z Hydry mal stať perspektívny zbraňový prostriedok pre moderné bojisko. Avčak len čas ukáže, či si nájde cestu ku konečným spotrebiteľom.

Zdroje: ATM 02/2012 str. 31

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 07. 01. 2015 |