Guľomet IMI Negev - Specwar.info 

Guľomet IMI Negev

IMI Negev
IMI Negev. (Zdroj: WorldGuns.ru.)

Negev je ľahký guľomet kalibru 5,56 mm vyrábaný izraelskou spoločnosťou Israel Military Industries Ltd. (IMI). Cieľom nového modelu bolo nahradenie staršieho guľometu Galil ARM ktorý trpel viacerými neduhmi, napr. dochádzalo k prehrievaniu hlavne. Vývoj začal v roku 1985, a po piatich rokoch sa dostali prvé prototypy k izraelskej armáde.

Zbraň bolo vyvíjaná pod vplyvom zbrane FN Minimi ktorú armáda testovala, no nebola prijatá do výzbroje. Rozhodne nešlo o ľahkú prácu. Zbraň mala spočiatku problémy s citlivosťou na prach a piesok (s ktorými sa izraelské jednotky stretávajú často), a zbraň sa často zasekávala. Okolo roku 1996 si zbraň našla cestu k izraelským jednotkám. Tam sa stala veľmi obľúbenou, pretože napr. v porovnaní s guľometom FN MAG je zbraň ľahšia, dá sa s ňou lepšie manipulovať a zbraň je dobre ovládateľná aj jedným mužom. No na druhej strane je zbraň citlivejšia a chýba jej ráznosť ťažších typov.

Chrómová hlaveň zbrane sa dá rýchle vymeniť. K dispozícii sú dva typy: dlhšia verzia Standard a kratšia Commando. Pod hlaveň sa dá namontovať pomocná rukoväť ktorá sa používa napr. pri transporte a dvojnožka. Poistka umiestnená na pravej strane zbrane má tri polohy, a síce A – automatic, R – semi-automatic, S – uzamknuté. Paleta zásobníkov je široká. Štandardne sa používa zásobník na 150 nábojov. Ďalej sa môže používať zásobník z pušky Galil na 35 nábojov, či v prípade použitia adaptéra aj 30 ranový zásobník STANAG (používaný napr. pri puške M16). Používať sa dá taktiež aj pás na 200 nábojov. Pásy sú napájané z ľavej strany zbrane, a schránkové zásobníky klasicky zdola. Používať sa dajú aj puškové granáty.

Regulátor zbrane má tri polohy. Poloha 1 je používaná v prípade, že je používaný klasický “puškový“ zásobník, a kadencia je 700-800 rán/min. Poloha 2 sa používa za “štandardných“ podmienok, a kadencia je rovnaká ako v prvom prípade. Posledná poloha 3 sa používa v silne zaprášených, špinavých či piesočných podmienkach. Kadencia v tomto prípade stúpne na 950-1 150 rán/min.

Zbraň používa a optiku, no má namontované aj klasické mieridlá ktoré sa dajú nastaviť na vzdialenosti 300 – 1 000 m. Nakoľko izraelská armáda je na vysokej úrovni a mnohé jej operácie sú vykonávané v noci riešenie nočného videnia je na vysokej úrovni. Ďalšia pomocná optika či svietidlá môžu byť umiestnené na pomocnej lište ktorá je dnes už štandardom pri moderných zbraniach. Okrem toho je na ňu možné namontovať aj ďalšie vybavenie ak napr. laserový zameriavač. Zbraň sa dá umiestniť aj na vozidlá. Kaliber je 5,56x45 NATO, pričom zbraň je optimalizovaná pre náboj SS109. Zbraň sa rozkladá na 6 častí.

Používatelia: Izrael, Kolumbia, Thajsko, Estónsko, Costa Rica.

Názov IMI Negev
Typ ľahký guľomet
Hmotnosť (Commando) 7,4 (7,0) kg
Dlžka (Commando) 1 020 (890) mm
Dĺžka hlavne (Commando) 460 (330) mm
Kaliber 5,56x45 mm
Kadencia 860 - 1 150 rán/min
Dostrel (Commando) 300-1 000 (300-800) m
Zásobník 30/35/150/200 nábojov

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 8. 5. 2008 |