INSAS - Indický zbraňový systém - Specwar.info 

INSAS - Indický zbraňový systém

INSAS
Indický zbraňový systém INSAS. (Zdroj: Army-technology.com.)

INSAS (Indian National Small Arms System – vo voľnom preklade Indický národný systém ľahkých zbraní) je ďalším z projektov ktoré sú dnes vo svete mimoriadne populárne, a síce ide o rodinu zbraní vychádzajúcich z jednotného základu. Do tejto rodiny patrí napr. štandardná útočná puška, karabína či ľahký guľomet. Zbrane sú vyrábané Indian State Ordnance Factory Board vo fabrike v meste Ishapore. Zbraň sa stala štandardnou útočnou puškou indickej armády.

Od konca 50. rokov sa v Indii vyrábala nelicenciovaná kópia pušky FN FAL. V 80. rokoch začali v Indii práce na INSAS. Dôvodom nebola len morálna zastaranosť zbraní, ale aj všeobecný trend náhrady útočných pušiek kalibru 7,62 mm. Zbraň vychádzala z viacerých už existujúcich modelov. Za základ poslúžil síce legendárny kalašnikov, no v zbrani možno spoznať aj prvky pušiek G3, FN FNC či IMI Galil.

Prvým ohrozením pre projekt boli rozhovory ktoré prebiehali počas 80. rokov s Východným Nemeckom ohľadom licencie na výrobu modifikovaného kalašnikova kalibru 5.56x45. Tie ale boli bezvýsledné, a tak mohol projekt pokračovať.

Podľa návrhu sa zbraňový systém mal skladať z troch rôznych zbraní, a síce útočnej pušky, karabíny a ľahkého guľometu, to všetko v kalibre 5.56x45 mm NATO. Útočná puška a ľahký guľomet boli pripravené na produkciu v roku 1997, a v roku 1998 zbraň zažila verejnú premiéru na vojenskej prehliadke. Masová produkcia bola ale neprestajne odkladaná kvôli problémom so zabezpečením munície, ktorý bol spočiatku kompenzovaný v rámci spolupráce s izraelskou firmou IMI. Avšak ani tieto počiatočné problémy nezabránili zbrani v úspechu, a viac než 300 000 kusov je využívaných indickou armádou. Zbraň má za sebou už aj krst ohňom ktorý si odkrútila vo vojne medzi Indiou a Pakistanom v roku 1999.

Poistka je umiestnená na ľavej strane zbrane nad rukoväťou. Umožňuje streľby jak jednotlivými ranami, tak aj dávkami po troch nábojoch. Čas zariadení na zbrani môže byť vyrobená buď z dreva, alebo plastu. Zásobníky majú štandardne kapacitu 20 nábojov a sú z polopriehľadného plastu. Podobný 30 ranový zásobník je primárne určený pre ľahký guľomet, no je použiteľný aj pri útočnej puške. Na zbrani sú namontované klasické mechanické mieridlá na hlavni a nad záverom. Tlmič výšľahu ohňa je vyrobený tak, aby umožňoval používanie štandardných puškových granátov v NATO. Na zbraň sa dá namontovať aj bajonet zo zbrane AKM. Okrem bajonetov sa používajú aj podvesené granátomety ktoré sú použiteľné aj na zbraniach Ak-47 ktoré sú používané polovojenskými jednotkami.

INSAS Rifle
INSAS Rifle. (Zdroj: neznámý.)

Karabína Excalibur Mark-I ktorá je odvodená od útočnej pušky je ergonomicky tvarovaná, a taktiež môže používať 20 aj 30 ranové zásobníky. Je zároveň vybavená nosným systémom na ktorý možno zamontovať ďalšie vybavenie, napr. optiku. Karabíny Excalibur sú používané najmä špeciálnymi jednotkami a majú poloautomatický a automatický režim paľby.

Zbraň sa už dočkala aj prvého exportného úspechu. Bola totiž vyvezená do susedného Nepálu. Hoci okrem Nepálu prejavili záujem o INSAS aj ďalšie krajiny, so žiadnou z nich nebol podpísaný kontrakt. Zbrane ktoré Nepál kúpil dostal za mimoriadne výhodnú cenu, a mnoho ďalších pušiek sa do Nepálu dostalo v rámci pomoci v boji proti maoistickým povstalcom. Podľa niektorých zdrojov sa do Nepálu dostalo až 100 000 pušiek.

Ako už bolo povedané, krst ohňom zažila zbraň v bojoch proti Pakistanu roku 1999. Avšak podľa časopisu Times of India nešlo o bezproblémové nasadenie. Zbrane mali mať problémy v mimoriadne studenom prostredí v ktorom boje prebiehali. Zbrane sa zasekávali, a plastové zásobníky boli v zime náchylné na praskanie. Vyskytli sa aj prípady, keď zbraň samovoľne prešla z režimu dávok do plnoautomatického režimu. Podľa výrobcu boli ale problémy už vyriešené. Ďalšia kritika prichádzala z Nepálu po tom, ako kráľ Gyanendra uchopil moc. Objavili sa správy, podľa ktorých zbraň v bojoch proti Maoistom zlyhávala, čo viedlo k smrti mnohých vojakov. Indická diplomacia to ale hneď vyvrátila, a neskôr sa dokázalo, že chyby boli spôsobené zlou údržbou zbraní v rukách nepálskych vojakov.

Bez ohľadu na problémy s ktorými sa celý projekt musel vysporiadať je zbraň dôležitým medzníkom vo vývoji indického obranného priemyslu, a v budúcnosti sa určite môžeme tešiť na ďalšie indické projekty.

Varianty:

  • Útočná puška
  • Karabína Excalibur
  • Osobná karabína MINSAS
  • Ľahký guľomet
Typ útočná puška
Krajina pôvodu India
Kaliber 5,56x45/5,56x30
Zásobník 20/30
Dĺžka (hlaveň) 960 (464) mm
Hmotnosť (prázdna) 4,6 (4,25) kg
efektívny dostrel 400 m

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 21. 4. 2008 |