Ruský guľomet Pečeneg - Specwar.info 

Ruský guľomet Pečeneg

Ruský guľomet Pečeneg
Ruský guľomet Pečeneg. (Zdroj: ru.Wikipedia.org.)

Guľomet PKP Pečeneg (Печенег) kalibru 7,62x54 mm je modernizovanou variantou známeho sovietskeho guľometu PK. Hlavnou zmenou je podstatne zvýšená presnosť, čo sa dosiahlo použitím ťažšej, nevynímateľnej a vzduchom chladenej hlavne, ako aj novým konštrukčným riešením, ktoré zabezpečuje rýchle odvedenie horúcich splodín (najmä vďaka chladiacim rebrám). Vďaka tomu je hlaveň chladnejšia, a teda aj spoľahlivejšia. K tomu sa na zbraň dajú domontovať rôzne zameriavače, čo ešte zvyšuje presnosť streľby. Vojenské označenie zbrane je 6P41, resp. 5P41N pre zbraň uspôsobenú na nočné využitie. Guľomet nie je určený pre rádové jednotky. Jeho výhradným používateľom sú špeciálne jednotky ministerstva obrany a ministerstva vnútra.

Slovo Pečeneg je pre guľomet príznačné, pretože jeho pôvod siaha k starodávnemu kmeňu známemu svojou agresivitou žijúcemu na území dnešného Ruska. Pri konštrukcii sa uplatnili najmä skúsenosti z Afganistanu, ako aj z prvej fázy bojov v Čečensku. Zaujímavosťou je pevná hlaveň, ktorá sa nedá vymeniť. Možnosť vymeniť hlaveň je typickou vlastnosťou západných guľometov rovnakej kategórie. Štandardne sa používa v spojení s dvojnožkou, a poskytuje efektívnu palebnú podporu jednotkám na úrovni družstva. Oproti ľahkému guľometu RPK-74 má množstvo výhod. Poskytujú lepšiu palebnú silu na väčšiu vzdialenosť, čo sa ukázalo ako veľmi nápomocné počas bojov v Čečensku. K tomu poskytuje omnoho lepšiu prieraznosť pri paľbe na ľahko chránené ciele, ako sú napr. budovy.

Pečeneg môže byť označovaný len za ďalšiu modernizáciu PKM, no pri vývoji sa dbalo špeciálne na požiadavky jednotiek specnaz o veľkosti družstva, pre ktoré je palebná sila životne dôležitou záležitosťou. Ďalšiu, dnes už bežnou, súčasťou výbavy guľometu je systém tlmenia výšľahu plameňa z hlavne, čo značne znižuje možnosť odhalenia strelca, najmä v noci a za zníženej viditeľnosti.

Hlaveň má vydržať dlhodobú streľbu s kadenciou 600 rán za minútu bez vplyvu na hlaveň. Zmenou prešlo aj umiestnenie dvojnožky, ktorá je priamo pod mieridlami. Tým sa mala dosiahnuť väčšia stabilita pri streľbe na väčšiu vzdialenosť. Má to ale aj svoje nevýhody, pretože ďaleko umiestnená dvojnožka bráni tomu, aby sa používala na uchopenie zbrane, čo sa používalo napr. pri streľbe za chodu. Strelec ale má i tak viacero možností, ako uchopiť zbraň aj pri streľbe z týchto pozícií.

Pečeneg je podarenou úpravou pôvodnej zbrane, ktorá je určená de facto výhradne pre malé hliadky špeciálnych jednotiek. Vďaka tomuto guľometu disponujú teraz jednotky pôsobiace v Čečensku spoľahlivou palebnou podporou, čo je pre ich operácie kľúčové.

pôvod: Rusko
kaliber: 7,62x54 mm
hmotnosť: 8,7 kg
dĺžka hlavne: 658 mm
celková dĺžka: 1155 mm
dostrel: 1500 m
úsťová rýchlosť: 850 m/s
kadencia: 650 rán/min
zásobník: 100/200/250

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 4. 1. 2010 |