Guľomet LWMMG - Specwar.info 

Guľomet LWMMG

machine gun lwmmg
Guľomet LWMMG. (Zdroj:youtube.com)

Americká zbrojovka General Dynamics Armanent and Technical Products sa pustila do ambiciózneho projektu skonštruovať guľomet, ktorý by skĺbil nízku hmotnosť ľahkého guľometu a väčší efektívny dostrel ťažkého guľometu.

machine gun lwmmg
Guľomet LWMMG. (Zdroj:world.guns.ru)

Výsledky práce financovanej z vlastných zdrojov boli prezentované v roku 2012 na konferencii Joint Armaments Conference v meste Seattle. Nový guľomet dostal pracovné označenie LWMMG – LightWeight Medium Machine Gun. Na prvý pohľad vypadá ako bežný ľahký guľmet, no je určený pre výkonnú muníciu .338 Norma Magnum, ktorá ponúka úctyhodnú presnosť na vzdialenosť 1 700 m, pričom maximálny dostrel sa pohybuje okolo 5 600 m. Pri hmotnosti 10,9 kg a dĺžke 1 244 mm je guľomet prijateľný ako súčasť štandardnej pechotnej výzbroje. Pre porovnanie ľahký guľomet M240B váži 12,5 kg a má efektívny dostrel 800 m, a ťažký M2A1 pri hmotnosti 39 kg má efektívny dostrel 1 800 m. Primárne je LWMMG určený pre elitné a špeciálne jednotky, ktoré často čelia mnohonásobnej presile a potrebujú čo najväčšiu palebnú silu.

Dĺžka hlavne je 610 mm a náboj s hmotnosťou 19,4 kg ju opúšťa rýchlosťou 805 m/s. Vďaka špeciálnemu tlmiacemu systému sa podarilo minimalizovať spätný ráz. Podľa výsledkov testov dokáže strela z LWMMG bez problémov prebiť balistickú vestu Level III na 1 000 m. Keďže kinetická energia náboja je štvornásobne vyššia v porovnaní s klasickým nábojom kalibru 7,62 mm je LWMMG veľmi účinný aj proti ľahkým vozidlám a iným mäkkým cieľom. Kadencia dosahuje 500/min. Výhodou má byť odolnosť a ľahká údržba aj v poľných podmienkach – celý guľomet je možné bez špeciálnej výbavy rozobrať na šesť hlavných častí. Prehriata hlaveň sa takteiž dá jednoducho vymeniť. Samozrejmosťou sú montážne lišty MIL-STD-1913 pre najrôznejšie zameriavače a inú doplnkovú výbavu.

Zdroje: ATM 09/2012 str. 8

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 21. 03. 2015 |