Guľomet M2A1 - Specwar.info 

Guľomet M2A1

machine gun m2a1
Guľomet M2A1. (Zdroj: army.mil)

Ťažký guľomet M2 netreba zdĺhavo predstavovať. Táto žijúca legenda sa o chvíľu dožije svojej storočnice, pričom minimálne posledných osemdesiat rokov zrejme neprebehol konflikt, v ktorom by nehral úlohu. Až do roku 2010 neprebehla rozsiahlejšia modernizácia tejto zbrane. Napriek tomu sa tento krok ukázal ako nevyhnutný.

Spoločnosť GDATP ponúkla pre potreby modernizácie súpravu M2E2 Quick Change Barrel (QCB). Jeho inštalúciou dôjde k modernizácii M2HB na nový M2A1. Ešte v tom istom roku americké logistické veliteľstvo zadalo objednávku v hodnote 35 miliónov dolárov na výrobu prvej série. K oficiálnemu zaradeniu do výzbroje došlo 15. októbra 2011, avšak už od augusta toho istého roku bola plne prezbrojená prvá americká jednotka, konkrétne 3. brigáda 1. obrnenej divízie. Fakt, že k prezbrojovaniu došlo ešte pred oficiálnym zaradením do výzbroje (praktika známa skôr z východných krajín) svedčila o spokojnosti a naliehavosti.

Hlavné zmeny sa týkajú náhrady niektorých koponentov. Ide napr. o pevné nastavenie časovania zbrane a vôle medzi čelom záveru a čelom nábojovej komory, ktoré sa museli u M2HB individuálne upravovať po rozložení a zložení zbrane (napr. kvôli údržbe), pred každou streľbou a aj po výmene hlavne. Tento časovo náročný proces predstavoval najväčší problém užívateľov s guľometom. Pritom prípadná chyba mohla závažne poškodiť zbraň, či dokonca ohroziť obsluhu. Taktiež došlo k použitiu účinnejšieho tlmiča plameňa, vylepšeného záveru, novej rýchlo vymeniteľnej hlavne s odnímateľnou rukoväťou, a pridaná bola aj dovtedy chýbajúca poistka blokujúca spúšť.

US Army mala v skladoch v roku 2011 okolo 45 000 M2HB, pričom všetky by mali prejsť modernizáciou (tá prebieha rýchlosťou okolo 300 ks/mesiac). Dodaných má byť aj 9 758 nových guľometov. Kity CQB boli dodané už aj do Kolumbie, Egypta či Saudskej Arábie.

Zdroje: ATM 4/2013 str. 34

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 23. 11. 2014 |