M39 EMR - Specwar.info 

M39 EMR

M39 EMR
A Marine with the 2nd MSOB, MARSOC, takes aim with a M39 Enhance Marksmanship Rifle at a desert training range. (Zdroj: US Department of Defense.)

M39 EMR (Enhanced Marksman Rifle) je ďalšou z rady moderných zbraní americkej výroby ktoré sú odpoveďou na požiadavky rôznych zložiek ozbrojených síl vyplývajúce zo skúseností v Iraku a Afganistane. Ide o poloautomatickú odstrelovaciu pušku využívajúcu štandardný náboj NATO 7,62x51 mm (používajú sa najmä náboje M118LR, špeciálny vyvinuté pre streľbu na veľkú vzdialenosť). No nejde o úplne novú zbraň. Vychádza z veľmi dobre známej pušky M14, ktorú využíva najmä americká námorná pechota. Práve M14 má byť nahradená novým modelom. Zbraň v základnom prevedení so zameriavačom, zásobníkom, tlmičom a dvojnožkou neváži viac než 5,9 kg.

Dĺžka a výška ramennej opierky sa dá jednoducho nastaviť, čo zlepšuje palebné postavenie strelca. Úpravami prešla aj pištoľová pažba, ktorá je tvarovaná pre lepšie uchopenie. Na hlavni nemôže chýbať nadstavba umožňujúca nasadenie doplnkovej výbavy. Ide napr. o optiku, ktorej základom je model M8641 SSDS (Scout Sniper Day Scope) štandardne dodávaný so zbraňou. Pôvodne bol určený pre M40A3, no môže byť nahradený aj širokou škálou ďalších armádnych ďalekohľadov. Štandardnou výbavou je aj dvojnožka Harris SL. Ide ale o špeciálnu zodolnenú verziu ktorá má vydržať aj ťažké podmienky.

Zbraň je určená na palebnú podporu jednotiek. Umožňuje účinné vedenie boja s nasadením odstrelovača aj menším jednotkám, čo je v afganských horách značnou výhodou. Takto jednotka o veľkosti družstva môže byť schopná rýchlo odpovedať presnou paľbou až na 800 metrov. Dvadsaťranový zásobník, a možnosť streľby až 60 rán za minútu navyše poskytuje viac než dostatočný palebný priemer. Taktiež poskytuje silnejšiu palebnú silu, keďže munícia má lepšie vlasntosti než klasický náboj 5,56x45 mm, ktorý využíva napr. M16A4. M39 používajú námorníci pri špeciálnych misiách, ktoré vyžadujú spoľahlivé zbrane s vysokou presnosťou, či týmy pyrotechnikov.

M39 EMR
M39 EMR. (Zdroj: USMC.)
pôvod: USA
zavedenie do výzbroje: 2008
hmotnosť: max. 7,5 kg
dĺžka: 112 cm
munícia: 7,62x51 mm NATO
dostrel: 800 m
zásobník: 20 nábojov

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 1. 1. 2010 |