Guľomet MINIMI Mk3 - Specwar.info 

Guľomet MINIMI Mk3

minimi mk3
Minimi Mk3. (Zdroj: www.fnhblog.com)

Guľomety Minimi belgickej zbrojovky FN Herstal sú dlhé roky štandardnou súčasťou viac ako 45 armád. V roku 2013 bola svetu predstavená modernizovaná varianta Mk3, ktorá čerpá zo skúseností uplynulých 10 – 15 rokov služby.

Všetky kľúčové mechanizmy zbrane zostali zachované, pričom populárny guľomet je stále k dispozícii v kalibri 5,56x45 mm aj 7,62x51 mm. Zmeny sa týkajú predovšetkým ergometrie s cieľom zlepšiť manupuláciu v stiesnených priestoroch, čím sa zvyšuje pohyblivosť aj bojové možnosti obsluhy. Najzreteľnejšie zmeny sa dotkli pažby. Stará bola nahradená novou polymérovou teleskopickou pažbou s možnosťou voľby piatich rôznych dĺžok. To umožňuje lepšie prispôsobenie v závislosti od toho, či streleco používa balistickú/taktickú vestu. Ide v podstate o reakciu na stupňujúci trend rôznych armád zakupovať vlastné ergometrické rukoväte pre obsluhy guľometov.

minimi mk3
Minimi Mk3. (Zdroj: www.popularairsoft.com)

Nastaviteľná je aj lícnica pažby. Spätný ráz je kompenzovaná hydraulickým tlmičom, taktiež zamontovaným v pažbe. Nová je aj sklopná pažbička, ktorú možno pripojiť na tri lišty MIL-STD 1913. Tá je spojená s ľahkou a výškovo nastaviteľnou dvojnožkou, pričom keď je dvojnožka sklopená nijak nebráni používaniu pomocnej pažby.

Ergometricky tvarovaná je aj napínacia páka záveru, ktorá zlepšuje úchop aj s vlhkými rukami. Hlaveň dostala nový tepelne odolný kryt. V neposlednom rade podstúpila zmeny aj skĺzavka pásu s podávacími pazúrmi, ktoré držia pás v správnej polohe pri nabíjaní, čo ocenia strelci najmä pri streľbe v stoji.

V neposlednej rade treba spomenúť, že všetky spomenuté nové komponenty výrobca dodáva aj v podobe modenrizačného kitu, čiže nie je potrebné kupovať nové kusy. Aj vďaka tejto modernizácii budú guľomety Minimi ešte dlhé ruky zaručene súčasťou výzbroje mnohých armád.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 18. 11. 2014 |