Strela Nemesis - Specwar.info 

Strela Nemesis

nemesis
Strela Nemesis. (Zdroj: armadninoviny.cz.)

Možnosti vojaka na dnešnom bojisku rastú enormným tempom. Silnejšie pušky s väčším dostrelom, zbrane schopné ničiť obrnenú techniku, či dokonca lietadlá, o schopnostiach jedntlivca vyžiadať si ničivú leteckú podporu nehovoriac... Napriek tomu americké firma Lockheed Martin došla s novinkou, ktorá palebnú silu jednotlivca dokáže zdvihnúť ešte vyššie. Je ňou strela Nemesis obsluhovaná jediným mužom schopná presne zasiahnuť ciele od sto metrov až do dvanástich kilometrov, čím až päťnásobne prekonáva dostrel známych rakiet Javelin.

Nemesis v roku 2013 úspešne absolvovala testy na strelnici White Sands. Pre jej zaradenie do výzbroje svedčia aj skúsenosti z Afganistanu, kde sú malé pešie jednotky často odkázané na vlastné zdroje, resp. na palebnú podporu musia čakať. Nemesis ponúka dlhší dosah, ako napr. mínomety, no zároveň je schopná na ciele útočiť rovnako ako mínomet zora, takže je vhodná aj na paľbu nepriateľa v kryte.

Na odpal slúži vertikálna odpaľovacia šachta schopná vyslať raketu na akýkoľvek smer. Namontovať ju je možná aj na vozidlá. Navigáciu zabezpečuje GPS, pričom v poslednej fázeletu je doplnená laserovým navádzaním. Bojová hlavica umožňuje výber času detonácie. Pre plošnejšie a mmenej odolné ciele je možné zvoliť explóziu vo vzduchu, a naopak proti odolnejším cieľom je možné zvoliť oneskorený výbuch.

Reference

    http://www.armadninoviny.cz/nemesis-osobni-raketa-vojaka-s-doletem-12-kilometru.html

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 20. 01. 2015 |