Nože - krátky úvod - Specwar.info 

Nože - krátky úvod

ontario mk3
Nôž Ontario Mk3 používaný americkými jednotkami SEAL

Nôž je napriek dostupnosti najmodernejších technológií stále jednou z najdôležitejších súčastí výstroje každého (nielen) vojaka, ak nie tou najdôležitejšou. Je neoceniteľným pomocníkom pri každodenných činnostiach, no aj v mnohých kritických situáciách je práve jeho dostupnosť, kvalita a stav tým jediným, čo môže zabezpečiť prežitie. Avšak rovnako dôležité je aj vedieť, kedy nôž NEPOUŽIŤ. Nemalo by sa stávať, že majiteľ noža ho bude zbytočne vyťahovať vo vypätých situáciách či konfliktoch, a už vôbec nie vtedy, keď ho nie je odhodlaný v prípade potreby aj použiť. Vedie to len k, často zbytočnému, ďalšiemu vyhroteniu situácie a ku koncom, ktoré si možno nikto neprial. Navyše nikde nie je napísané, že držba noža zabezpečuje víťazstvo. Protivník môže byť ozbrojený tiež, kľudne aj strelnou zbraňou, alebo proste môže byť schopný si poradiť aj holými rukami.

Dôležitý je samozrejme výber noža. Veľkej obľube sa tešia skladacie nože, ktoré sú určite lepšie ako nič, no do poľných podmienok rozhodne nejde o najlepšiu voľbu. Výnimkou sú prípady, keď máme nožov viac a jedným z nich je sklápací. Ale ak berieme nôž JEDEN, určite by sme mali uprednostniť kus s pevnou čepeľou, ktorý je dostatočne silný a pevný, vďaka čomu bude vhodný aj na tvrdšiu prácu ako je orezávanie konárov, spracovanie ulovených zvierat a pod. Dostupné sú aj modely so zabudovaným kompasom, krabičkou poslednej záchrany a mnohými inými “vychytávkami“, dokonca niektoré špeciálne jednotky a tajné služby disponujú aj nožmi s hlavňou pre jeden náboj (napr. ruský nôž NRS-2). Opäť, môže ísť o veci, ktoré konkrétnych situáciách môžu pomôcť. Avšak opäť, ak s jedná o jediný nôž, može sa zlomiť rukoväť, kompas sa môže rozbiť, nechcený výstrel z rukoväte tiež nášmu zdraviu nemusí prospieť atď. Preto teda je dobré mať jeden poctivý pevný nôž, ktorý vám možno neposlúži ako kompas, pištoľ, neposkytne pripojenie na internet ani nič podobné, ale budete sa naňho môcť vždy spoľahnúť. A ak by predsalen došlo k jeho strate alebo znehodnoteniu, neprídete o ďalšie veci potrebné pre prežitie.

Ďalším rozhodujúcim faktorom je ostrosť noža. Aj keď budete mať najkvalitnejší nôž, ktorý znesie všetko, musíte sa oňho náležite starať. V prvom rade to samozrejme obnáša brúsenie. Samozrejme ideálne je mať špeciálnu brúsku na nôž, ktorá mä väčšinou dva povrchy - drsný na odstránenie nerovností a hladký na nabrúsenie jemného ostria. Brúsku by ste mali vžddy nosiť vo vrecku pošvy. Samozrejme použiť sa dajú aj kamene, ale nie hocijaké. Určite si neporadíte s hocjakým pieskovcom. Vhodnú je premeň, ktorý je ale málo ťažké nájsť. Svoj účel splní aj žula. Cieľom je ostrie ktoré vydrží čo najdlhšie a nebude sa štiepať. Pri samotnom brúsení držte rukoväť noža v pravej ruke. Končeky prstov ľavej tlačte rovnomerne na čepeľ a pohybujte nožom krúživými pohybmi v smere hodinovým ručičiek. Kameň by mal byť mokrý. Čepeľ nemožno ťahať k sebe sino, vytvorili by sa nerovnosti. Pre miernejšie ostrie je treba zmierniť tlak. Z druhej strany čepele brúste v protismere hodinových ručičiek. Aj v ostatných aspektoch sa oň treba starať, hádzanie noža do stromov pre zahnanie nudy, či zapichávanie do zeme ho zbytočne likviduje. Ak ho neplánujete používať tak ho vyčistite a odložne do pošvy (v ideálnom prípade aj naolejujte). Pri prechodoch náročným terénom si skontrolujte či nôž máte, a či je bezpečne uchytený. Jeho stála kontrola by mala byť podvedomá, rovnako ako iných kľúčových častí výbavy.

Späť k skladacím nožom. Samozrejme ak budete mať jeden so sebou, len vám to prospeje. Avšak vždy voľte nôž s poistkou, inak prídete k škaredému úrazu, a zákonite to nebude na mieste alebo v situácii, kde budete mať na skok odbornú lekársku pomoc. Ak máte možnosť voľby vyberte si nôž s drevenou rukoväťou – väčšinou sú pohodlnejšie a nešmýkajú sa. Taktiež je lepšie, ak je rukoväť z jedného kusa dreva – tieto nespôsobujú tak často mozole ako iné.

Na záver by som ešte raz chcel zdôrazniť význam KVALITNÉHO a UDRŽIAVANÉHO noža. Kto o tom pochybuje, presvedčí sa v najmenej vhodnej chvíli...

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 03. 09. 2016