Nôž NRS-2 - Specwar.info 

Nôž NRS-2

NRS-2
Nôž NRS-2. (Zdroj: wikipedia>.)

Nôž NRS-2 je ďalšou z pozoruhodných konštrukcií z dielní sovietskych/ruských vývojárov, ktoré sú určené primárne pre domáce špeciálne jednotky. Jeho oficiálne označenie je 6P25U, a okrem pozoruhodnej dĺžky 29 cm pri maximálnej šírke čepele 6 mm ponúka svojmu užívateľovi možnosť jedného výstrelu náboja kalibru 7,62x42 mm SP-3, ktorý je aj s celým mechanizmom umiestnený v rukoväti noža. Efektívny dostrel dosahuje údajne až 25 metrov. Hmotnosť celého noža je 570 g.

Pozoruhodná konštrukcia vznikla v osemdesiatych rokoch b závode Tula pre potreby Specnaz. Kvôli nedostatku miesta je prebíjanie zbrane nepraktické - pre opätovné nabitie je potrebné vyskrutkovať hlaveň, vložiť náboj a hlaveň opäť vrátiť na pôvodné miesto. Zbraň je opatrená aj poistkou nad ktorou je samotné spúšť. Netradičná zbraň s netradičnými riešeniami určite nie je určená pre každodenné použitie, no vo svete tajných operácií a špeciálnych jednotiek určite nachádza svoje uplatnenie.

Pre potreby silových zložiek aj civilného sektora bol vyvinutý model NR-2, v ktorom absentuje hlaveň a uvoľnený priestor je vyplnený mini - sadou na prežitie.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 22.08. 2016 |