Odstrelovacia puška OM 50 Nemesis - Specwar.info 

Odstrelovacia puška OM 50 Nemesis

om-50
Odstrelovacia puška OM 50 Nemesis.
[Zdroj: en.valka.cz]

Za zrodom ťažkej odstrelovacej opakovacej pušky Nemesis kalibru 12,7 mm stoja dvaja bývalí vojaci – James Owens z americkej námornej pechoty a Švajčiar Chris Movigliatti. Práce začali v roku 2001 a už po troch mesiacoch bol na svete prvý prototyp. V roku 2003 bola švajčiarskou firmou AMSD vyrobená prvá séria.

Cieľom konštruktérov bolo vyvinúť novú presnú pušku pre potreby ozbrojených zložiek, ktorá by bola vhodná aj pre nasadenie v mestskom prostredí. Neskôr vznikla aj civilná verzia. Pre vojenské využitie sú k dispozícii tri verzie – Mk I, Mk II, Mk III, pričom na každú z nich je možné namontovať niekoľko rôznych hlavní s rôznou dĺžkou od 381 mm (pre použitie v meste) po 838 mm (pre streľbu na dlhé vzdialenosti), pričom výmena hlavne trvá cca 2 minúty.

Torzo OM 50 je z hliníkovej zliatiny. Hlaveň je voľne uložená (“free floated“) pre zlepšenie presnosti streľby, spúšť je dvojstupňová s nastaviteľným odporom. Na zbraň je možné namontovať hneď niekoľko líšt Picatinny pre rôzne doplnky.

Mk I je jednoranová verzia bez zásobníka, no dá sa pomerne ľahko “vylepšiť“ na verziu Mk II s päťranovým zásobníkom, sklápateľnou pažbou, dvojnožkou vpredu a ďalšou oporou pod pažbou zbrane. Verzia Mk III má ešte o niečo predĺžené predpažie s možnosťou namontovania ďalších líšt Picatinny. Táto modulárna oncepca umožňuje zbraň čo najlepšie prispôsobiť aktuálnym potrebám. Hmotnosť zbrane sa pohybuje od 10 do 15 kg, dĺžka od 1 029 mm do 1 562 mm a dĺžka hlavne od 381 do 838 mm.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 13.04.2014 |