Odstrelovacia puška QBU-10 - Specwar.info 

Odstrelovacia puška QBU-10

Zastava M93 Crna Strela
Odstrelovacia Puška QBU-10.
[Zdroj: world.guns.ru.]

Čínska odstrelovacia puška QBU-10kalibru 12,7x108 mm je pomerne nová súčasť výzbroje čínskej armády a špeciálnych jednotiek čínskeho námorníctva. Aj keď presnosťou sa zrejme nevyrovná západným modelom, je zrejme schopná efektívneho nasadenia proti cieľom do vzdialenosti cca 1 000 m.

Zbraň môže byť jednoducho rozložená na niekoľko komponentov a uložená do štandardného batohu, takže strelec ju môže bez problémov pohodlne prenášať na veľké vzdialenosti bez pútania pozornosti. Zásobník zbrane pojme päť nábojov.

QBU-10 je vybavená pevnými mieridlami, dvojnožkou a sklopnou jednonožkou pod pažbou. Súčasťou kompletu je aj pokročilý optický zameriavač umiestnený na lište Picatinny. Táto optika poskytuje možnosť 8-násobného zväčšenia, možnosť sledovania cieľa v IČ spektre, laserový diaľkomer ako aj balistický počítač. To všetko je umistnené v odolnom kryte a časť ovládacích prvkov je možné umiestniť do blízkosti rukoväti zbrane. Na zmiernenie spätného rázu slúži masívna úsťová brzda, možnosť hlavne pohybu smerom vzad v tele zbrane (čo ale mierne zhoršuje presnosť streľby), ako aj gumenná vložka na konci pažby.

Dĺžka celej zbrane je 1 380 mm, dĺžka hlavne 780 mm a hmotnosť 13,3 kg.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 05.04.2014 |