Odstrelovacia puška RT-20 - Specwar.info 

Odstrelovacia puška RT-20

rt-20
Odstrelovacia puška RT-20.
[Zdroj: world.guns.ru.]

RT-20 (Rucni Top-20mm, slov. Ručný kanón – 20 mm) predstavuje chorvátsku ťažkú antimateriálovú pušku kalibru 20 mm. Spomedzi sériovo vyrábaných odstrelovacích pušiek sa radí medzi najsilnejšie na svete, konkurovať jej môžu len juhoafrická NTW-20, čí fínska APH-20. Bojovým krstom prešla počas bojov v bývalej Juhoslávii v 2. polovici 90. - tych rokov.

RT-20 využíva muníciu vyvinutú pre protilietadlové kanóny počas 2. svetovej vojny, pričom k dispozícii je výbušná aj priebojná verzia. Munícia kalibru 20x110 mm váži 130 g opúšťa hlaveň rýchlosťou 850 m/s. To má logicky za následok mimoriadny spätný ráz, ktorý je zhruba 4-krát väčší, ako pri odstrelovacích puškách kalibru 12,7 mm. V snahe minimalizovať tento efekt a sprístupniť zbraň širšiemu spektru strelcov bol vyvinutý zaujímavý reaktívny systém. Nad hlavňou sa nachádza reaktívna tuba, ktorej predná časť je spojená s hlavňou zhruba v polovici jej dĺžky. Zadná časť je spojená s reaktívnou brzdou. Pri výstrele časť horúcich plynov prenikne do systému a vytvorí tlak pôsobiaci proti spätnému rázu. Podobný systém sa väčšinou používa pri kanónoch väčších kalibrov okolo 80 – 100 mm. Avšak tento systém, aj keď efektívny, má aj svoje neýhody. Strelec musí prejsť patričným výcvikom, aby pri výstrele neublížil viacej sebe ako nepriateľovi. Pre efektívnu streľbu je navyše potrebný dostatok priestoru, takže ani menšie miestnosti či provizórnne palebné postavenia nemusia poskytnúť vhodné miesto. Navyše, silný záblesk sprevádzajúci výstrel môže ľahko odhaliť pozíciu strelca. Ďalšia redukcia spätného rázu je dosiahnutá klasickou úsťovou brzdou.

Zvyšok zbrane je riešený konvenčne. Ide o jednoranovú zbraň bez zásobníka. Jej hmotnosť je okolo 19 kg, na dĺžku meria 1 330 mm a hlaveň m dĺžku 920 mm. Efektívny dostrel sa pohybuje okolo 1 800 mm.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 13.04.2014 |