Steyr AMR/IWS 2000 - Specwar.info 

Steyr AMR/IWS 2000

Zastava M93 Crna Strela
Steyr AMR/IWS 2000.
[Zdroj: wikipedia.org.]

Vývoj rakúskej antimateriálovej pušky (Anti-Material Rifle – AMR), ktorá mala nadviazať na zbrane z čias 2. svetovej vojny započal v polovici 80. - tych rokov. Cieľom bolo vyvinúť zbraň schopnú ničiť ľahké pancierované vozidlá, vrtuľníky či moderné elektronické zbraňové systémy (PLRS, PTRS, radary...). Aby sa docielila dostatočná ničivá sila na vzdialenosť minimálne 1 000 metrov zvažovalo sa niekoľko typov munície, napr. APDS, či podkalibrová munícia. Spočiatku sa pracovalo s kalibrom 12,7 mm, no neskôr výrobca prešiel na kaliber 14,5 mm a muníciu typu APFSDS, čím vznikol model AMR 5075. Ešte neskôr bol kaliber zväčšený na 15,2 mm, čím vznikla zbraň známa ako IWS 2000.

Táto pôsobivá zbraň strieľa wolfrámové projektily vážiace 20 gramov s rýchlosťou 1 450 m/s. Na tisíc metrov prekoná projektil 40 mm RHA (Rolled Homogenous steel Armour – rolovaný homogénny oceľový pancier), čo znamenná, že na túto vzdialenosť je schopný prekonať pancierovanie absolútnej väčšiny obrnených transportérov. Navyše pri dopade vzniká množstvo sekundárnych projektilov, ktoré znásobujú účinok strely. Presnosť streľby zvyšuje aj veľmi plochá trajektória letu strely.

Zbraň používa pomerne vzácny systém dlhého zákluzu, čomu vďačí za lepšiu distribúciu spätného rázu. Ten je ďalej zmenšený veľkou úsťovou brzdou, takže v konečnom dôsledku je spätný náraz asi na úrovni veľkokalibrovej športovej pušky. Zásobník pojme päť nábojov a je naklonený dolu pod 45 stupňovým uhlom. Hlaveň sa dá ľahko odmontovať, vďaka čomu môžu pomerne pohodlne niesť celú zbraň dvaja muži. Hmotnosť je znížená použitím plastov všade tam, kde to bolo možné. Štandardná výbava zahŕňa dvojnožku a ďalekohľad s 10-násobným zväčšením.

Celá zbraň má dĺžku 1 800 mm a hlaveň 1 200 mm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 18 kg. IWS 2000 sa radí bez pochýb medzi najsilnejšie odstrelovacie pušky dneška, no pre svoje väčšie rozšírenie bude potrebovať minimálne nový druh munície.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 05.04.2014 |