Odstrelovacia puška VKS/VSSK Vychlop - Specwar.info 

Odstrelovacia puška VKS/VSSK Vychlop

vssk
Odstrelovacia puška Vychlop.
[Zdroj: world.guns.ru.]

Ruská ťažká odstrelovacia puška VSSK (Vintovka Snayperskaya Spetsialnaya Krupnokalibernaya, slov. Veľkokalibrová špeciálna odstrelovacia puška) známa aj ako VKS (Vintovka Krupnokalibernaya Snayperskaya, slov. Veľkokalibrová odstrelovacia puška), či jednoducho Vychlop (slov. Výfuk) je tichá odstrelovacia puška kalibru 12,7 mm vyvinutá v ruskej konštrukčnej kancelárii KBP. Vývoj započal v roku 2002 na žiadosť tajnej služby FSB. Verejne bola predstavená v Moskve v roku 2005 počas INTERPOLITEX 2005. Určená je výhradne pre potreby špeciálnych jednotiek FSB a MVD.

Cieľom vývoja bolo vytvoriť “silnejšiu“ verziu známej odstrelovacej pušky VSS kalibru 9 mm. Vychlop umožňuje účinne zasahovať proti vozidlám, či nepriateľským bojovníkom s nepriestrelnými vestami či bojovníkom v krytoch (napr. za stenami). Výkon zbrane je do značnej miery daný špeciálnou podzvukovou muníciou. Oproti klasickej ruskej munícii kalibru 12,7 mm má skrátenú dĺžku zo 108 na 54 mm, pričo je k dispozícii “ľahšia“ strela SC-130 s hmotnosťou 59 gramov a “ťažšia“ SC-130VPS s hmotnosťou 76 gramov (niekedy označovaná ako protipancierová). Okrem roho sú k dispozícii presnejšia SPC-130PT (59 gramov), špeciálna bronzová SC-130PT2 s bronzovým jadrom, ako aj cvičná SC-130U. Efektívny dostrel je okolo 600 metrov. Munícia je schopná na sto metrov prekonať nepriestrelnú vestu ruskej 5. triedy, resp. na 200 metrov 16 mm hrubý oceľový plát.

Vychlop je vybavená masívnym vbudovaným tlmičom, ktorý sa ale môže odmontovať pre potreby transportu či údržby. Zbraň je riešená ako bull-pup a jej súčasťou je dvojnožka a odnímateľná pažba. Dĺžka zbrane je 1 120 mm, dĺžka hlavne 450 mm a hmotnosť okolo 7 kg. Zásobník pojme päť nábojov.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 13.04.2014 |