Protilietadlová mína PVM

Vrtuľníky od čias vojny vo Vietname predstavujú neoddeliteľnú súčasť moderných armád. Umožňujú rýchlu prepravu osôb a materiálu takmer kamkoľvek. Obrancovia sa väčšinou spoliehajú na pechotné palné zbrane či ľahké protilietadlové rakety. Je ale možné, že už v dohľadnej dobe budú musieť piloti vrtuľníkov čeliť ďalšej hrozbe – protilietadlovým mínam.

Ich vývojom sa už niekoľko desaťročí zaoberá aj Rusko. Už v roku 1990 bol v Singapure predstavený technologický koncept, no 90. - te roky v Rusku moc nepriali zbrojným projektom. Situácia sa začala meniť v roku 1998 a o rok neskôr boli k dispozícii prvé funkčné exempláre. Podľa dostupných informácií bolo dodnes vykonaných niekoľko ostrých testov a ruská armáda údajne objednala prvých dvesto kusov.

Jednorázové míny PVM je možné umiestniť ručne alebo na diaľku. Váži 12 kg (z toho 6,4 kg tvorí výbušná nálož), je schopná zasahovať objekty letiace rýchlosťou do 360 km/h a smrtiaca zóna je v okruku 180 m. K detekcii cieľa sa používjú akustické a tepelné senzory schopné objekt zachytiť na 3,2 km. Ak sa cieľ dostane do smrtiacej zóny je vystrelený projektil rýchlosťou 2,5-3 km/s, pričom je namierený na slabo chránené vrchné časti vrtuľníka. Jeho ničivá sila by pravdepodobne bola schopná ťažko poškodiť alebo zostreliť bojový vrtuľník v okruhu sto metrov od explózie.

Mínu je možné na diaľku deaktivovať, čo by umožnilo prelet vlastných strojov. Batéria vydrží tri mesiace. Po ich uplynutí sa mína buď deaktivuje alebo sama odpáli. PVM by sa teoreticky mohla použiť aj na ochranu rozsiahlejších území, ako napr. štátnych hraníc. No aspoň spočiatku možno počítať skôr s nasadením na ochranu strategických objektov, či pristávacích plôch, ktoré by mohol nepriateľ využiť na výsadok.

Linky

  • http://www.examiner.com/article/russia-s-order-new-anti-helicopter-mines
  • Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 20. 3. 2014 |