Pakistanská strela s plochou dráhou letu Babur (Hatf-7) - Specwar.info 

Pakistanská strela s plochou dráhou letu Babur (Hatf-7)

Pakistanská strela s plochou dráhou letu Babur (Hatf-7)
Strela Babur počas letu. (Zdroj: Siliconeer.com.)

Pakistan bol počas svojho súperenia s Indiou nútený investovať nemalé prostriedky do vývoja raketových technológií. Výsledkom je celá rada balistických striel s rôznym doletom aj nosnosťou. Jedným z najnovších prírastkov znamenajúci kvalitatívny skok vo vývoji pakistanských rakiet je strela s plochou dráhou letu Babur, prvá svojho druhu vyvinutá v Pakistane.

Strela bola pomenovaná na počesť prvého vládcu ríše Mughali menom Zahir ud-Din Babur. Môže byť odpalovaná z prenosných odpaľovacích rámp, lietadiel, ponoriek či hladinových ponoriek. Môže niesť rôzne bojové hlavice, pričom ide hlavne o konvenčné, v horšom prípade nukleárne hlavice. Dolet má 700 km, a má pravdepodobne isté prvky sťaženia detekcie radarom a prelomenie nepriateľskej PVO. Sériová produkcia sa rozbehla v októbri 2005.

Hneď na prvý pohľad si môžeme všimnúť nápaditú podobnosť s americkou strelou Tomahawk. Podľa niektorých zdrojov dôležitým bodom boli americké útoky týmito raketami z roku 1998 proti Al-Kájde v Afganistane. Šesť striel malo havarovať na území Pakistanu, a mali byť použité pri vývoji. Podobnosť sa prejavuje napr. na pohone rakety pri vzlete. Avšak pakistanská vývojová agentúra NESCOM túto teóriu odmieta. Niektorí jej členovia tvrdia, že práce na strele Babur začali už v roku 1995. Hlavným impulzom na urýchlené dokončenie vývoja mali byť informácie, podľa ktorých sa India mala snažiť získať americké rakety Patriot, ktoré by predstavovali vážnu hrozbu pre pakistanské balistické strely.

Strela je poháňaná prúdovým motorom, a dosahuje maximálnu rýchlosť okolo 900 km/h. Okrem hlavného motora má ešte pomocný raketový motor ktorý pomáha po štarte čo najskôr získať potrebnú rýchlosť. Po odpálení sa roztvoria krídla, odhodí sa pomocný motor a spustí sa hlavný motor. Navádzanie majú zabezpečovať tri systémy: GPS, inerciálny navigačný systém a systém kopírovania terénu, pri ktorom strela letí v konštantnej výške nad terénom. Strela má mať veľmi dobrú manévrovateľnosť, čo umožňuje vyhnúť sa radarom vďaka manévrovaniu medzi terénnymi nerovnosťami. Vývoj pokročilejšej verzie strely Babur naďalej pokračuje. Mala by mať dolet až tisíc kilometrov, a rozšírenú paletu nosičov o pakistanské ponorky triedy Agusta 90B a Typ 214.

Pakistan oficiálne potvrdil prvý úspešný test 12. augusta 2005, na narodeniny pakistanského prezidenta Mušaráfa. Strela bola odpálená z prenosnej odpaľovacej rampy. Pakistan sa tak stal jednou z dvanástich krajín ktoré majú zvládnutú technológiu striel s plochou dráhou letu. Test bol pre mnohých prekvapením, a to nielen kvôli náročnosti zvládnutia technológie, ale aj kvôli tomu, že India nebola upozornená na test. Avšak podpísané dohody o nahlásení testov sa týkajú len balistických striel, medzi ktoré Babur nepatrí.

Prvá modernizovaná verzia bola vyskúšaná 22. marca 2007, pričom jej dolet bol predĺžený na aktuálnych 700 km. Nasledovali prinajmenšom dva ďalšie testy 26. júla a 11. decembra toho istého roku. Cieľom bolo pravdepodobne odskúšať možnosť odpálenia z lietadiel. Pakistanské letectvo už má vo výzbroje vlastnú strelu s plochou dráhou letu Ra´ad, ktorej vývoj je ale bez pochýb spätý s vývojom strely Babur. Zatiaľ posledný, taktiež neohlásený, test prebehol 6. mája 2009.

Pakistanská strela s plochou dráhou letu Babur (Hatf-7) Pakistanská strela s plochou dráhou letu Babur (Hatf-7)
Mobilné odpalovacie zariadenie (vľavo) a strela Babur počas odpálenia (vpravo). (Zdroj: Wikipedia.org.)

Specifikace

názov: Babur
druh: Strela s plochou dráhou letu
pôvod: Pakistan
hmotnosť: cca 1 500 kg (450 kg hlavica)
dĺžka: 6,25 m (7 m s urýchlovačom)
priemer: 0,52 m
rozpätie krídiel: 2,67 m
dolet: 700 km
max. rýchlosť: 880 km/h

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 13. 1. 2010 |