RPG-22 Netto - Specwar.info 

RPG-22 Netto

RPG-22
RPG-22 (Zdroj: world-guns.ru)

RPG-22 Netto je sovietska jednorázová pancierovka vyvinutá v roku 1985. Vychádza z modelu RPG-18, no jej kaliber bol zväčšený na 72,5 mm. Strela je pripravená na odpal do desiatich sekúnd a je schopná prekonať 400 mm pancierovania, 1,2 mm hrubú tehlovú stenu, či meter zosilneného betónu.

Zbraň pozostáva z dvoch kusov vyrobaných zo sklenených vlákien. V hlavnej časti je umiestnená samotná raketa a na nej je nasunutá druhá časť ktorá sa pri odpale posúva po samotnej hlavni. Pri prenose sú oba konce hlavne uzavreté gemennými krytmi. Raketa sa aktivuje keď sa vyklopí zameriavač, pričom po jeho opätovnom zasunutí sa zbraň zaistí. Pri spustení raketového motoru na tuhé pohonné hmoty vzniká za zbraňou nebepečná oblasť a do vzdialenosti 15 metrov. K dispozícii je aj cvičná raketa.

Rakety RPG-22 Netto už boli zneužité aj teroristami. 20. septembra 2000 bola budova britskej spravodajskej služby MI6 v Londýne zasiahnutá práve raketou RPG-22. Ešte v auguste 2000 sa v Chorvátsku podarilo zadržať zásielku rakiet RPG-22 pre teroristickú organizáciu Pravá IRA, no tieto boli pôvodom z Bulharska, zatiaľčo raketa použitá v Londýne pochádzala z Ruska.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 4. 4. 2014 |