RPG-29 Vampir - Specwar.info 

RPG-29 Vampir

RPG-29
Odpalovací zařízení RPG-29 a střela PG-29. (Zdroj: Wikipedia.org.)

RPG-29 Vampir je pôvodne sovietska protitanková raketa, ktorú môže prenášať a obsluhovať jeden muž. Z jej doterajšieho bojového nasadenia je najznámejším prípadom vojna v Libanone, kde sa ukázalo, že aj napriek nízkej kvalite obsluhy dokázala RPG-29 vyradiť najmodernejšie izraelské tanky, ktoré sú často považované za najlepšie chránené na svete.

Samotná raketa sa odpaľuje z valcovitého odpalovacieho zariadenia, ktoré je viacnásobne použiteľné. Na tomto zariadení sú namontované aj optické zameriavače. Taktiež je možné použitie nočného videnia. Na spodnej strane je opierka pre lepšiu stabilitu a pištoľová rukoväť so spúšťou.

K dispozícii sú dve základné typy rakety. PG-29V je štandardná protitanková raketa účinná proti tankom aj iným dobre chráneným cieľom (bunkre a i.). Strela má tandemovú hlavicu typu HEAT (High Explosive Anti-Tank), vďaka čomu dokáže preraziť aj moderné reaktívne pancierovanie. Po odpálení sa raketa stabilizuje ôsmymi výklopnými krídelkami. Raketa bola testovaná na moderných ruských tankoch a dokázala preraziť aj najsilnejší čelný pancier, dokonca aj v prípade, že bolo použité reaktívne pancierovanie.

RPG-29 bola zaradená do výzbroje v roku 1989. Podľa izraelských médií bola táto raketa využívaná proti Izraelu v roku 2006 vo vojne s Hizballáhom, ku ktorému sa dostala zrejme prostredníctvom Sýrie a Iránu. V roku 2007 Veľká Británia potvrdila, že raketou RPG-29 bol vyradený tank Challenger 2, a o rok neskôr prišla podobná informácia, akurát tentoraz bol obeťou americký tank M1 Abrams.

Špecifikácie

názov RPG-29 Vampir
pôvod ZSSR/Rusko
typ protitanková strela
hmotnosť 12,1 kg (18,8 kg nabitá)
dĺžka 1 m (1,85 m pripravená na streľbu)
dostrel 500 m

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 3. 5. 2010 |