RPG-30 Krjuk - Specwar.info 

RPG-30 Krjuk

RPG-30
RPG-30 (Zdroj: www.fresh.co.il)

Ruská pancierovka RPG-30 Krjuk (slov. Háčik) predstavuje ďalší z produktov ruskej zbrojovky Bazalt. Krjuk má byť odpoveďou na pomaly ale isto sa rozširujúce nasadenie aktívnych obranných systémov na moderných obrnených vozidlách ako sú ARENA-E, Drozd či Trophy. Do výzbroje ruskej armády bola zavedená v roku 2012.

RPG-30 je vývojovo veľmi blízka modelu RPG-27, avšak ide o jednorázovú zbraň. Ďalším rozdielom je pridanie malej rakety, ktorá predstavuje falošný cieľ práve pre systémy aktívnej ochrany.

Hlavná raketa PG-30 má kaliber 105 mm, má tandemové prevedenie, váži 10,3 kg a má efektívny dostrel okolo 200 metrov. Je schopná prekonať 600 mm homogénneho panciera, 1 500 mm zosilneného betónu, 2 000 mm tehiel alebo 3 700 mm pôdy. Na prekonanie výkonných reaktívnych pancierov sa počíta s viacnásobným zásahom do rovnakej oblasti.

Nekonečný súboj “zbraň – protizbraň“ sa tým ale neskončil. Izrael mal obavy, že by sa moderná výkonná zbraň mohla dostať do rúk jeho nepriateľov. Preto firma Rafael začala vyvíjať systém schopný vysporiadať sa s falošnými cieľmi pre aktívne obranné systémy. Systém Trench Coat bol firmou Rafael predstavený v roku 2012. Disponuje radarom s 360 stupňovým pokrytím a vystreľuje sedemnásť projektilov, pričom minimálne jeden z nich by mal zlikvidovať aj skutočnú raketu.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 4. 4. 2014 |