RPG-76 - Specwar.info 

RPG-76

RP-76
RPG-76 (Zdroj: valka.cz.)

RPG-76 Komar je poľská jednorázová pancierovka. Ide o ľahšiu alternatívu sovietskej RPG-7 určenú hlavne pre výsadkové jednotky. Keďže trysky sa nachádzajú medzi bojovou hlavicou a palivovou nádržou je možné pomerne bezpečne odpaľovať rakety z vozidiel alebo vnútra budov.

Výskum pod označením Argon začal v roku 1971. Cieľom bolo vyvinúť náhradu za RPG. Zvažovali sa dva konštrukčné prístupy: bezzákluzový konón a RPG. Vďaka skúsenostiam s raketou poháňaným puškovým granátom PGN-60 dostala prednosť raketou poháňaná verzia. Na vývoji sa podielal aj tím bulharských vedcov vyvíjajúcich raketový motor a odpaľovacie zariadenie. Prvý prototyp bol predstavený v roku 1973, no ešte v 80. - tych rokoch prebiehali rôzne úpravy. Nakoniec bola prerušená spolupráca s Bulharskom a Poliaci vyvinuli vlastné komponenty.

Do výzbroje bol Komar zavedený v roku 1985. Už vtedy nebol schopný prekonať pancierovanie moderných tankov a nikdy nebol distribuovaný medzi rádové jednotky. Výroba bola zastavená a v roku 2003, pred nasadení poľskej armády v Iraku a Afganistane, bol Komar stiahnutý z prvosledových jednotiek. Avšak práve skúsenosti z týchto bojísk situáciu zmenili a poľské jednotky opäť začali RPG-76 využívať, aj napriek zavedeniu silnejšieho bezzákluzového kanónu Carl Gustav o výzbroje. Komare sú väčšinou prepravované v drevených prepravkách po šesť kusov.

špecifikácie

kaliber 68 mm
rýchlosť strely 145 m/s
priebojnosť panciera 260 mm
hmotnosť 1,4 kg
dĺžka 805 mm ( bojovej polohe 1 190 mm)
dostrel 250 m

Referencie