SEAL Recon Rifle - Specwar.info 

SEAL Recon Rifle

SEAL Recon Rifle
SEAL Recon Rifle. (Zdroj: neznámý.)

Je všeobecne známe, že americké jednotky SEAL patria k najelitnejším jednotkám sveta. Potvrdzuje to ich bohatá bojová história v ktorej neraz dokázali svoje kvality, a známi výcvikový kurz o ktorom mnohí hovoria ako o najtvrdšom na svete.

Je samozrejmosťou, že táto jednotka disponuje tou najlepšou výbavou akú jej vláda môže poskytnúť. Avšak často sú medzi ich výbavou uvádzané len notoricky známe výrobky. Pritom ide o jednotku, ktorá si veľmi rada svoje zbrane prispôsobuje svojim potrebám. Ani to by ale ešte nebolo až také výnimočné. Ale teraz schválne, ktorá jednotka si mohla dovoliť nechať vyvinúť úplne nové zbrane podľa vlastných požiadaviek.

Rozhodne takých jednotiek veľa nenájdete. A americké “tulene“ patria k jednej z týchto jednotiek. SEAL Recon rifle je odstrelovacia puška ktorá bola vyrobená na mieru jednotkám SEAL. Spočiatku sa jednalo o projekt ktorému nebola venovaná žiadna mimoriadna pozornosť a príslušníci SEAL si s ním viac-menej krátili dlhé chvíle. Nápad sa ale zapáčil a ukázal sa byť životaschopný. Zakrátko prešiel projekt pod Naval Surface Warfare Center, Crane division (teda vo voľnom preklade dačo ako Námorné centrum pozemného boja, divízia Crane), oddelenie často označované ako NSWC-Crane alebo len Crane. Cieľom bolo vytvoriť ľahko prenosnú zbraň nízkej hmotnosti ktorá by disponovala smrtonosnejšou silou než zaužívaná karabína M-4. Samozrejme nápad vyrábať zbraň len malosériovo pre konkrétnu jednotku sa nestretol vždy s pochopením (keď pre nič iné, tak už len z ekonomických dôvodov). Jednotke bolo navrhnuté aby používala Mk 12 Special Purpose Rifle (SPR) ktorú používajú niektoré iné špeciálne jednotky. Tá sa ale príslušníkom SEAL nepozdávala, a trvali na vlastnom modeli. Podľa všetkého by mala v súčasnosti prebiehať výroba zbrane.

Zbraň bola spočiatku konštruovaná len na základe dvoch požiadaviek. Prvou je možnosť požívať ľubovoľné strelivo kalibru 5.56x45 mm, teda aj päť gramový náboj Mk 262. Druhou požiadavkou bola dĺžka hlavne 16 palcov, teda 406 mm.

Práve hlaveň je jednou z najzaujímavejších častí zbrane. Zvláštnosťou je napr. jej meniaca sa hrúbka. Na prvých 66 mm má hrúbku 25 mm, a následne sa zužuje na 22 mm, pri mieridlách je hlaveň hrubá 19 mm a pri ústi 18 mm. Na zbraň možno pripevniť taktickú baterku vďaka držadlu Knight´s Armanent Company – KAC QD (Quick Detach, teda rýchlo oddeliteľný). Taktiež je možné použiť tlmič toho istého výrobcu.

Z už i tak unikátnej zbrane sú k dispozícii rôzne varianty. Užívateľ si napr. môže vybrať medzi pevnou alebo skladateľnou ramennou opierkou. K dispozícii sú rôzne lišty umožňujúce pod hlaveň pripevniť ďalšiu výbavu a lepšie uchopiť zbraň. No a tak ako každá odstrelovačka, tak aj SEAL recon rifle potrebuje nejakú optiku. Výber je naozaj pestrý, ponuku tvoria výrobky od firiem ako Trijicon (ACOG TA01, TA31F), Leupold (TS-30A1, TS-30A2) či NightForce.

Aj keď projekt vznikol vďaka požiadavkám jednotky SEAL, nie je ťažké si predstaviť, že zbraň sa dostane aj do rúk iných jednotiek, najmä ak by šlo o jednotky blízke SEAL (napr. britská SAS). Už sa dokonca objavili informácie o tom, že aspoň vzorky boli dodané do niektorých krajín, napr. Veľkej Británie. Nakoľko sú ale tieto kúsky zhodné s originálom sa potvrdiť nedá, nakoľko na verejnosť sa dostalo len pramálo dôveryhodných informácií. Jednoznačne ide ale o zaujímavý projekt ktorého výsledkom môže byť zbraň ktorá sa môže dočkať značnej obľuby.

SEAL Recon Rifle
SEAL Recon Rifle. (Zdroj: neznámý.)

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 30. 3. 2008 |