AŠ-12,7 - Specwar.info 

AŠ-12,7

AŠ-12
Útočná puška pre CQP AŠ-12,7.
[Zdroj: world.guns.ru.]

Na modernom bojisku sú vojaci často konfrontovaní s prítmonsťou civilných osôb – či už ide o obete únosov, “náhodných okoloidúcich“, alebo v obzvlášť odsúdeniahodných prípadoch o živé štíty. Nasadenie štandardných pechotných zbraní prináša značné riziko nechcených obetí v ich radoch, no na druhej strane nedotsatočne efektívna streľba často nepostačuje na likvidáciu nepriateľa.

Vojaci v takýchto situáciách potrebujú zbraň dostatočne kompaktnú na boj v stiesnených podmienkach (CQB) s krátkym smrtiacim dostrelom, nízkou penetráciou (teda shopnosť prenikať rôznymi materiálmi) a zároveň zničujúcou zastavovacou schopnosťou. Ruskou odpoveďou na túto ťažkú výzvu je útočná puška AŠ-12,7, ktorú od roku 2011 používajú vybrané bezpečnostné zložky.

Potrebám pre čo najmenšie rozmery sa podarilo vyhovieť vďaka tzv. bull-pup usporiadaniu zbrane. Horším orieškom bol výber najvhodnejšej munície. Voľba padla na neštandardný kalibier (medzi útočnými puškami) 12,7 mm. Náboje sú odvodené od munície pre odstrelovaciu pušku VKS a možno ich prirovnať k americkým .499 LWR či .50 Beowulf, ktoré ale majú kratšie nábojnice. Ruský výrobca navyše ponúka možnosť výberu medzi ľahšou a ťažkou verziou strely, zatiaľčo Američania používajú výlučne ťažké náboje.

Štandardný náboj má nadzvukovú strelu s hlinokovým jadrom, ktoré spredu nie je chránené. Plášť je zložený z neznámeho dvojkovu. Podľa dotupných informácií je náboj schopný do vzdialenosti 200 metrov zlikvidovať akéhokoľvek útočníka (napr. pod vplyvom drog).

Telo zbrane je vyrobené z vysoko odolných plastov. Zbraň umožňuje paľbu jednotlivými ranami alebo dávkou a poistka sa nacháza na oboch stranách rukoväti. Tak ako aj iné moderné zbrane, aj AŠ-12,7 je vybavená lištou Picatinny umožňujúcou nasadenie rôznych doplnkov, napr. 40 mm granátometu.

Krajina pôvodu Vlajka Rusko Rusko
Typ útočná puška
V službe 2011 - současnost
Hmotnosť 6 kg
Dĺžka 1 020 mm
Náboj 12,7x55 mm
Úsťová rýchlosť 290-315 m/s
Efektívny dostrel 100-200 m
Zásobník 10-20

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 16. 03. 2014 |