AS Val - Specwar.info 

AS Val

AS Val
Útočná puška AS Val.
[Zdroj: wikipedia.]

AS (Avtomat Speciaľnyj) Val je útočná puška vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze so zabudovaným tlmičom. Od konca 80. - tych rokov je vo výzbroji niektorých špeciálnych jednotiek MVD, KGB/FSB atď.

Účinný dostrel sa odhaduje na 300 metrov a zbraň využíva špeciálny priebojný náboj kalibru 9x39 mm SP-6, ale použiteľný je aj SP-5 vyvinutý pre odstrelovaciu pušku Vintorez. Na výber je 10 a 20 ranový zásobník, pričom celková konštrukcia zbrane nápadne pripomína AK-47. Režim paľby umožňuje streľbu jednotlivými ranami alebo plneautomatickú s kadenciou 900 rán/min. Podľa recenzií od používateľom je Val odolná a spoľahlivá puška ktorá sa teší veľkej obľube.

Medzi štandardnú doplnkový výstroj patrí zameriavač SPO-1 so 4-násobným zväčšením prispôsobený pre používanú muníciu. Za pozornosť stojí fakt, že 70% komponentov je zhodných s odstrelovacou pušku VSS Vintorez. Okrem Ruska je Val vo výzbroji niektorých gruzínskych jednotiek a bol videný aj v rukách proruských separatistov v Donbase. Hmotnosť prázdnej zbrane je 2,5 kg. Dĺžka zbrane je 875/615 mm a dĺžka hlabne 200 mm.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 08. 04. 2015 |