BMCR - Specwar.info 

BMCR

BMCR
BMCR.
[Zdroj: www.idexuae.ae.]

Singapur predstavil na výstave Eurosatory 2014 novú útočnú pušku BMCR (Bullpup Multirole Combar Rifle), torá má v singapurskej armáde nahradiť domácu pušku SAR-21, ktorá je vo výzbroji len 15 rokov. Výrobu má na starosti firma ST Kinetiks, no na vývoji úzko spolupracuje s domácim ministerstvom obrany. BMCR je súčasťou projektu vojaka budúcnosti ACMS (Advanced Combat Man System).

Zbraň je určená primárne pre mestské bojisko – zbraň musí byť kompaktná, s minimálnou hmotnosťou a byť obojstranne ovládateľná. Ambíciou je vytvoriť najkratšiu útočnú pušku typu bull-pup na svete.

Medzi hlavné rozdiely oproti SAR-21 bude patriť už spomínaná možnosť paľby z oboch strán. SAR-21 vyhadzuje prázdne nábojnice na pravú stranu. BMCR bude mať podobné konštručné riešenie ako FN F2000 či Kel-Tec RFB – náboje budú vyhadzované dopredu ponocou kanálu na pravej strane zbrane. Avšak na rozdiel od uvedených zbraní bude kanál pri BMCR dlhý len pár cm, čím sa zníži riziko zaseknutia.

Zaujímavo je riešená aj páka záveru – je integrovaná do pažby a prístupná pre pravákov aj ľavákov. Opierka zároveň funguje aj ako púzdro záveru. Panujú isté obavy o funkčnosti tohoto systému v ťažkom teréne, no singapurskí inžinieri určite budú venovať pozornosť aj týmto faktorom.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 14. 1. 2010 |