FN F2000 - Specwar.info 

FN F2000

FN F2000
FN F2000.
[Zdroj: neznámý.]

F2000 nie je prvou futuristicky vyzerajúcou zbraňou z dielne firmy FN Herstal. Táto útočná puška bola predstavená verejnosti v roku 2001, a odvtedy sa čakalo, ktoré krajiny si ju konečne objednajú, aby sa zistilo, ako pracuje zbraň v praxi.

Aj napriek zaujímavému vzhľadu, nejde o konštrukčne progresívnu zbraň, belgický konštruktéri išli tentoraz na istotu. Zbraň koncepcie bull-pup používa štandardnú muníciu NATO kalibru 5,56x45. Zbraň spravidla využíva zameriavací ďalekohľad s 1,6 – násobným priblížením ktorý je umiestnený v rozmernom puzdre, na ktorom sú ešte klasické mieridlá. pod hlaveň možno podvesiť rôznu doplnkovú výzbroj, ako napr. 40 mm granátomet, brokovnicu, či odpaľovacie zariadenie FN 303 na nesmrtiacu muníciu. V prípade, že si to zákazník môže dovoliť, k dispozícii je ešte v Izraeli vyvinutá počítačová zameriavacia jednotka ktorá podstatne zvyšuje presnosť pri streľbe z granátometu. Záver zbrane sa uzamyká otáčavým závorníkom . automatika fungujú na štandardnom princípe odberu spalných plynov z hlavne a prenose ich energie na nosič závorníka piestom.

V zásade štandardný mechanizmus je vsadený medzi dve polovice ľahko oddeliteľného puzdra, ktorý síce vypadá neobvykle, no pritom má ergonomický tvar. Konštruktéri pri jeho návrhu vychádzali zo skúseností s modelom P 90 kalibru 5,7x28 mm. V kontraste s futuristickým dizajnom je použitie klasického odolného plastu bielej farby z ktorého sú vyrobené niektoré menej namáhané súčiastky vo vnútri zbrane.

V dnešných časoch sa stále väčšia pozornosť pri konštrukcii zbraní venuje ľavákom. A F2000 rozhodne drží krok s dobou. S výnimkou napínacej páky záveru sú všetky ovládacie prvky umiestnené tak, aby boli prístupné pri streľbe ľavákom aj pravákom. Nábojnice sú vyhadzované smerom dopredu cez dlhý kanálik umiestnený vpravo nad hlavňou. Prvý užívatelia tejto zbrane si pochvaľovali dobrý prístup k dvojpolohovému plynovému regulátoru, a jednoduché rozoberanie zbrane v prípade potreby údržby. No a v kontraste k futurizmu je ešte na zbrani úchyt na bajonet.

Za zmienku ešte stojí dvojica nových verzií tejto zbrane. Prvou je verzia F2000 Tactical. Ten má k dispozícii na rozdiel od pôvodného modelu vybavený trojicou montážnych líšt na doplnkové vybavenie. Druhý model pochádza z roku 2006 a nesie označenie FS2000. Ide vlastne o pôvodnú zbraň prispôsobenú pre potreby amerického trhu. Zbraň bola nasadená napr. v Afganistane, či vo Východnom Timore.

Užívatelia

Timor: V roku 2006 počas operácie Astute austrálska armáda zabavila timorskej polícii niekoľko kusov tejto zbrane. Ako sa do krajiny dostali, ani v akom počte nie je známe.§

Belgicko: Od roku 2004 v repertoári špeciálnych síl, zbraň má potenciál stať sa štandardnou zbraňou belgickej armády.

Čile: špeciálna jednotka “Fuerzas Especiales“ využíva zbraň v spojení s modelom P90.

Norsko: od roku 2006 zavádzaná do výzbroje nórskej armády.

Pakistan: jednotka pakistanského letectva Airforce Special Service Wing.

Peru: špeciálne jednotky.

Saudská Arábia: v roku 2005 podpísaný kontrakt na 50 000 kusov.

Slovinsko: kontrakt z júna roku 2006 na dodávku 6 500 kusov. Zbraň sa má stať novou štandardnou puškou slovinskej armády.

Typ Útočná puška
Krajina pôvodu Belgicko
Kaliber 5,56x45 NATO
Zásobník Rôzne modely STANAG (napr. 20, 30)
Hmotnosť prázdnej zbrane 3.6 kg
Dĺžka 694 mm
Dostrel 540 m
Kadencie 850 rán/min

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 14. 1. 2010 |