Gilboa Snake - Specwar.info 

Gilboa Snake

Gilboa Snake
Útočná puška Gilboa Snake pre CQB.
(Zdroj: weaponsman.com.)

Aj keď útočnú pušky nadobudli v dnešnej dobe najrôznejšie rozmery, dvojhlavňové modely stále patria skôr do ríše fantázie. Zmeniť sa to pokúsila izraelská zbrojovka Silver Shadow so svojou dvojhlavňovou karabínou Gilboa Snake určenou primárne pre boj zblízka.

Strelecký mechanizmus Gilboa Snake je totožný ako u ostatných modelov séria Gilboa, čo sú odvodeniny od slávnej AR-15. Avšak na rozdiel od AR-15 nepôsobia plyny z hlavne priamo na nosič závorníka, ale najprv na plynový piest (podobne riešená je aj napr. nemecká HK416).

Bolo by chybou pokladať Gilboa Snake za obyčajné spojenie dvoch útočných pušiek do jednej konštrukcie. Dolné aj horné púzdro zbrane je nové, rovnako ako špeciálne rozšírené predpažie alebo pištolová rukoväť. Munícia je uložená v dvoch spojených zásobníkoch – jeden pre každú hlaveň. Medzi výstralami z dvoch hlavní je minimálny časový rozdiel, takže strelec vníma len jeden spätný ráz a trajektória letu strie je prakticky rovnaká.

Zbraň umožňuje poloautomatický alebo automatický režim streľby. Skrátené hlavne majú dĺžku 243 mm a pri jednom stlačení spúšte dochádza k výstrelu z oboch hlavní naraz. Celková dĺžka zbrane je 800 mm (500 mm so sklopenou pažbou) a šírka o niečo menej ako 60 mm. Hmotnosť bez zásobníka je 4,27 kg, teda asi o polovicu viac ako v prípade M-16.

Ako už bolo spomenuté, s nasadením Gilboa Snake sa počíta hlavne v boji na krátku vzdialenosť a proti protivníkom vybaveným balistickou ochranou (aj keď zvýšená efektivita v ich prekonaní v porovnaní s konvenčnými zbraňami je sporná). Na druhej strane pri streľbe na nechráneného nepriateľa bude výsledok takmer určite fatálny.

Zdroje: http://www.armadninoviny.cz/gilboa-snake-dvouhlavnova-karabina-pro-blizky-boj.html

Autor článku: Tomáš Beňuš | Posledná aktualizácia: 14.10.2014