VSK-94 - Specwar.info 

VSK-94

VSK-94
VSK-94. (Zdroj: KBPtula.ru.)

Ide o ľahkú odstrelovaciu pušku ruskej výroby. Je určená k skrytému ničeniu živej sily protivníka do vzdialenosti okolo 400 m. Pre ostrelovačov je výhodná najmä v mestských zástavbách, nakoľko je malá, tichá, a jej dostrel je dostačujúci. Využíva náboje kalibru 9 mm PAB-9, SP-5 a SP-6 (no treba dodať, že náboj PAB-9, ktorý bol lacnejšou verziou SP-6, sa prestal kvôli neveľkej presnosti a opotrebovaniu zbrane prestal vyrábať). Tieto náboje vážia 16.25 g pri dĺžke 41 mm, takže sú pozoruhodne účinné pri prenikaní nepriestrelnými vestami. Dokážu si poradiť s vestami 2. Aj 3. Triedy, dokonca štandardnú kevlarovú vestu prestrelí na 150 m z oboch strán.

Špecialitou tejto zbrane je jej ľahká demontáž a skladnosť. Zbraň totiž možno rozdeliť na tri zhruba rovnako dlhé časti, a síce tlmič, vlastnú zbraň a ramennú opierku. Aj pri transporte sa zbraň preváža takto rozložená. Zásobník je dvadsať ranový, čo je pre odstrelovača slušný nadštandard. Práve vďaka tomu si konštruktéri dovolili k polohám poistky “zaistené“ a “jednotlivé rany“ pridať aj možnosť streľby dávkami.

Samozrejme malé rozmery zbrane spôsobujú aj niektoré problémy. Ide napr. o zameriavanie. Na klasické mieridlá sa nemožno spoliehať, nakoľko sú príliš blízko seba, takže ich možno využívať len orientačne. Na zameriavanie sa spravidla využívajú ďalekohľady. Pôvodne boli umiestnené na držiaku priamo na puzdre uzáveru, no neskôr sa prešlo k využívaniu špeciálneho rýchloupínacieho držiaku v štýle SVD na ľavom boku puzdra nad zásobníkom. To zvýšilo presnosť streľby, no zbraň došla o svoju možnosť obojručného využívania. Nápadne dlhý je tlmič zbrane. Vzadu má vrúbkovaný pás ktorý uľahčuje jeho nasadenie na zbraň. Aj keď v propagačných materiáloch sa dočítate, že tlmič nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, možno ho rozobrať pre potreby čistenia. Na rozdiel od známejšej pušky Vintorez, VSK-94 je schopná streľby aj bez tlmiča. Zbraň je spravidla využívaná špeciálnymi jednotkami rôznych bezpečnostných zložiek Ruskej federácie.

Typ odstrelovacia puška
Krajina pôvodu Rusko
Kaliber 9x39
Režim streľby jednotlivé rany, dávky
Hmotnosť bez optiky a zásobníka 2.8 kg
Obsah zásobníka 20 nábojov
Hmotnosť plného zásobníka 0.7 kg
Účinný dostrel 400 m
Kadencia 700 rán/min
Rozmery bez optiky 932x192x44 mm

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 15. 1. 2010 |