Odstrelovacia puška XM109 AMPR - Specwar.info 

Odstrelovacia puška XM109 AMPR

Odstrelovacia puška XM109
Odstrelovacia puška XM109 . (Zdroj: www.armadninoviny.cz)

Odstrelovacia puška XM109 AMPR (Anti-Materiel Payload Rifle, v minulosti označovaná aj ako Objective Sniper Rifle či Payload Rifle) predstavuje svojim spôsobom návrat k protitankovým puškám, ktoré z bojiska prakticky vymizli po skončení 2. svetovej vojny. Avšak vzrastajúci rozsah nasadenia odstrelovačov, ako aj nové výzvy oživili potrebu po extrémne výkonných odstrelovacích puškách.

XM109 je zaujímavá už svojim neobvyklým kalibrom 25 mm, vďaka čomu si dokáže poradiť s najrôznejšími preážkami vrátane pancierovania niektorých obrnených vozidiel. Vychádza zo známej rady odstrelovacíh pušiek M-82/-107 používaných celé desaťročia. Podľa výrobcu je dokonca v prípade potreby možná konverzia zbrane späť na kaliber 12,7 mm.

Obroti svojmu predchodcovi je XM109 prirodzene omnoho robustnejšia. Síce má hlaveň dlhú len 445 mm (oproti pôvodným 737 mm), váži až 15 kilogramov. Kvôli väčšiemu kalibru je aj kapacita zásobníka obmedzená na päť nábojov.

Pri výbere munície je možné voliť medzi trištivo-trhavým nábojom pôsobiacim explozívnym a zápalným účinkom, a vysoko výbušným protitankovým nábojom schopným prebíjať pancierovanie až do hrúbky 50 mm na vzdialenosť 1 000 metrov, čo umožňuje preraziť aj pancierovanie ruského BVP BMP-3.

Munícia vychádza z 30 mm projektilov používaných v palubnom kanóne bojového vrtuľníka AH-64 Apache. Efektívny dostrel sa pohybuje na hranici dvoch kilometrov, zatiaľčo maximálny je okolo 3,6 km. Pri úsťovej rýchlosti 425 m/s to znamená, že projektil môže vo vzduchu stráviť až 8-9 sekúnd.

Zaujímavou súčasťou zbrane je zameriavací systém BORS (Barrett Optical Ranging System) používaný pri paľbe nad 1 000 metrov. Pozostáva z balistického počítača, displeja a zameriavacieho ďalekohľadu. Do budúcna sa plánuje rozšírenie o laserový diaľkomer či nočné videnie.

Názov XM109 AMPR
Typ odstrelovacia puška
Hmotnosť 15,1 kg
Dĺžka 120 cm
Dĺžka hlavne 405 cm
Kaliber 25 mm
Zásobník 5

Linky

  • http://www.armadninoviny.cz/xm-109-odstrelovaci-proti-bezpilotnim-letadlum.html
  • Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 15. 3. 2014 |